Ministar bezbjednosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić ponovo je prokomentarisao aferu prisluškivanja hrvatskih funkcionera i privrednika, odnosno navodno obavještajno djelovanje BiH prema Hrvatskoj, te istakao da ne postoji “nikakva špijunska afera te da se sve radi u skladu sa zakonom”.
“To što je neko u Hrvatskoj potencirao priču da BiH nekoga prisluškuje sve je urađeno za nečije lične interese. Naglašavam da ne postoji nikakva afera, sve se radi u skladu sa zakonom i sve je uobičajeno”, rekao je ministar Mektić, prenosi portal “Klix.ba“.
Hrvatski list “Nacional” prije nekoliko dana objavio je informaciju da Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA) BiH prisluškuje određene hrvatske zvaničnike i privrednike, što je izazvalo brojne reakcije u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovni.
“Razumljivo je da će BiH štititi svoje interese, ali u skladu s dozvoljenim normama i naravno zakonom”, istakao je ministar bezbjednosti BiH, poručivši da u tome nema ništa sporno.
Dodao je da će uskoro u BiH doći i direktor Obavještajne službe Hrvatske Daniel Markić.
“Mi smo već razgovarali s kolegama iz Hrvatske i za nekoliko dana u Sarajevo će doći direktor SOA, jednostavno ne postoji nikakav problem”, zaključio je Mektić.
Sa Spasovskim o saradnji i problemima s ekstremizmom
Mektić je u Sarajevu primio makedonskog ministra unutrašnjih poslova Olivera Spasovskog i njegovu delegaciju, a nasastanku je bilo riječi o više tema, prije svega o bilateralnoj saradnji i problemima s ekstremizmom s kojim se BiH suočava.
Poseban dio razgovora bili su zajednički bezbjedonosni izazovi BiH i Makednije, jer su obje zemlje dio zapadnog Balkana, i dio su zajedničkih regionalnih projekata i konferencija, prenosi televizija “N1“.
“Potpisali smo sve bilateralne sporazume, govorili smo da osim postojanja političke volje za saradnjom, tu saradnju treba spustiti na niži nivo, na nivo policijskih eksperta koji će zajedno djelovati i međusobno se potpomagati. Mi ćemo ispred BiH poslati naše policijske eksperte, da govorimo u okviru ekspertske policijske saradnje. Razgovarali smo o Balkanskoj ruti, migrantskoj krizi, krijumčarenju. U većini tih slučajeva smo tranzitna zemlja, ali i destinacija. Imamo zajedničkih izazova, gdje možemo jedni drugima pomoći”, ocijenio je Mektić obraćajući se novinarima.
“Informisao sam Spasovskog o našim problemima sa terorizmom i ekstremizmom, on mene sa situacijom u Makedoniji. Imamo dosta problema, oni rade projekte deradikalizacije, procesuiraju povratnike iz terorističkih organizacija”, kazao je Mektić.
Ukazao je na postojanje informacija koje u dokaznom postupku u tim slučajevima mogu pomoći i jednoj i drugoj zemlji.
Kazao je da će doći do razmjene članova policijskih akademija, a istakao je saradnju u oblasti zaštite svjedoka.
On je rekao da iako se činilo da BiH i Makedonija nemaju otvorenih pitanja, ispostavilo se da ima puno stvari i zajedničkih bezbjedonosnih izazova.
“Možemo jedni drugima da pomažemo. Mi i oni smo na Balkanskoj ruti koja je uvijek aktuelna, problematična. To nas upućuje da pravimo online direktne odnose između naših policijskih struktura i agencija. Da to ne radimo diplomatskim putem, koji traje mjesecima”, izjavio je Mektić.
Izvor: Nezavisne novine