Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić izjavio je danas da je od početka godine do 27. maja u BiH ušlo i registrovano 4.870 nezakonitih migranata, te da je 4.215 njih iskazalo namjeru za podnošenje zahtjeva za azil, a 423 lica su podnijela taj zahtjev.
“To su stvarni podaci, a moguće je da postoji određeni manji broj migranata koji nisu adekvatno registrovani. Želim da kažem da su vrlo zlonamjerne, netačne i skandalozne izjave nekih važnih nosilaca funkcija u BiH koji su iznosili određene brojeve o migrantima”, rekao je Mektić nakon sjednice Savjeta ministara.
On je istakao da je posebno nezadovoljan istupima poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Milice Marković i Nikole Špirića koji su, kako je rekao, preuveličali broj migranata bez ikakvih validnih argumenata, te na taj način bespotrebno uznemirili javnost u BiH.
“Nemam nijedan razlog da krijem bilo kog migranta u BiH i o svemu otvoreno govorim sve vrijeme migrantske krize”, poručio je Mektić.
Prema njegovim riječima, u saradnji sa Crvenim krstom Kantona Sarajevo u bivšoj kasarni u naselju Ušivak kod Hadžića biće organizovan kamp za migrante, a sadašnji kamp za smještaj migranata u Bihaću biće dislociran na lokaciju između ovog grada i Velike Kladuše.
Ministar bezbjednosti BiH naveo je da je zadovoljan rezultatima uključivanja policijskih snaga kao pomoć Graničnoj policiji BiH radi bolje kontrole i zaštite granice.
On je najavio da će ova praksa i dalje biti nastavljena u saradnji sa svim bezbjednosnim strukturama u BiH.
Mektić je dodao da BiH od međunarodnog kriznog fonda očekuje milion evra za saniranje posljedica migrantske krize i troškova koje su napravili migranti.
On je za 7. juni najavio održavanje ministarske konferencije u Sarajevu, koja bi bila posvećena traženju odgovora na migrantsku krizu, ali i otkrivanju i sprečavanju pojava krijumčarenja ljudi.
Prema njegovim riječima, na ovaj skup trebalo bi da dođe osam resornih ministara iz regiona.
“Moj plan je da, tražeći rješenje za zaustavljanje migrantskog talasa, pronađemo jednu tačku za to zaustavljanje. Prema mom mišljenju, što ta tačka bude južnije, to će biti bolje, moguće u ili oko Grčke, gdje možemo računati i na pomoć Fronteksa”, rekao je Mektić.
On je dodao da će rad skupa biti u dva panela, od kojih je prvi “Sprečavanje i zaustavljanje ilegalnih migracija”, a drugi “Humanitarni prihvat i humanitarni tretman migranata”.
Mektić je za četvrtak, 31. maj, najavio sjednicu Operativnog štaba BiH za migrantsku krizu, kao i konferenciju za novinare u 12.00 časova.