“Mi smo predložili jednu odluku kojom ćemo formirati kordinaciono tijelo koje će koordinisati tu borbu u oblasti terorizma i terorističke prevencije”, rekao je Mektić.
On je precizirao da bi to tijelo činili ministar bezbjednosti i glavni tužilac BiH, entitetski ministri unutrašnjih poslova i direktori entitetskih policija koji bi zajedno utvđivali politiku borbe protiv terorizma.
On je rekao da mu nije jasno otkud i kome ideja da ovo okarakteriše kao reformu policije.
“Nema nikakvog govora o reformi policije, već o načinu i metodima međusobne koordinacije i zajedničkog rada unutar raznih bezbjednosnih agencija u BiH kad je riječ o borbi protiv terorizma”, tvrdi Mektić.
Mektić je juče na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da su u najnovijem izvještaju Stejt departmenta o terorizmu pozitivno ocijenjeni napori, mjere i radnje koje čine institucije i vlasti u BiH na tom planu, ali da je u jednom dijelu izražena rezerva koja se odnosi na ukupan broj policijskih agencija u BiH, preklapanje njihovih nadležnosti i koordinacija.
On je naveo da je razgovarao sa zvaničnikom Stejt departmena koji prati tu oblast Rafijem Gregorijanom i da mu je rekao da će u Savjetu ministara BiH donijeti odluku koja će definitivno riješiti pitanje koordinacije i pitanje nadležnosti te da neće dolaziti do preklapanja.
On je dodao da je, kada je riječ o terorizmu, u BiH ponađen model i uspostavljen sistem zajedničke koordinacije bezbjednosnog sektora.
Komentarišući ovu Mektićevu izjavu, predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac rekao da je reforma policije odavno završena.
Ocijenivši da se radi o antidejtonskoj poruci Košarac je dodao da ne treba dozvoliti razvijanje bilo kakve teme te vrste./rtrs