Prvi put 19. novembar obilježen je 1999. godine na Trinidadu i Tobagu i stekao je podršku mnogih pojedinaca i grupa u Evropi, Australiji, Sjevernoj Americi, Aziji i Africi.
Ciljevi obilježavanja Međunarodnog dana muškaraca uključuju fokusiranje na zdravlje muškaraca i dječaka, promovisanje rodne ravnopravnosti i isticanje pozitivnih modela muške uloge. To je prilika da se naglasi diskriminacija muškaraca i dječaka i da se ukaže na njihov doprinos zajednici, porodici, bračnoj zajednici i poslu.
Analize su pokazale da je životni vijek muškarca u prosjeku sedam godina kraći od životnog vijeka žene.
Ovaj dan veže se i uz događaj poznat kao “Movember” – naziv nastao kao spoj engleskih riječi “mastaš” /brk/, i novembar, koji uključuje simbolično puštanje brkova uz jačanje svijesti o zdravstvenim problemima muškaraca.
Statistika pokazuje da češće obolijevaju od raka, moždanih i srčanih udara.
Stručnjaci UN ukazuju da nauka veoma ubjedljivo demantuje tvrdnje da su muškarci jači pol – oni žive kraće, češće obolijevaju, više stradaju u tinejdžerskom periodu i češće umiru od fatalnih bolesti, piše današnja beogradska “Politika”.
Neonatologija je dokazala da su muškarci osjetljiviji čak i prije rođenja – muški fetusi teže opstaju od ženskih, a prijevremeno rođeni dječaci četiri puta češće umiru od djevojčica.
Stopa smrtnosti dječaka dva puta je veća u tinejdžerskom periodu, zbog čega žene već u 36. godini života po brojnosti premašuju broj muškaraca na planeti.
Muškarci češće umiru u odnosu na žene od tumora disajnih organa, ciroze jetre, dijabetesa, šloga i koronarne srčane bolesti i drugo.
Za razliku od žena, koje imaju svjesniji odnos prema zdravlju, muškarci rjeđe traže pomoć u slučaju fizičkih, emocionalnih i mentalnih problema, odlažu odlazak kod ljekara i započinjanje liječenja, te imaju siromašnije socijalne kontakte.
RTRS