Međunarodni nadzor: 5 evropskih zemalja snimaće BiH iz vazduha

July 18, 2025, 12:24 pm

Nebo iznad Bosne i Hercegovine od 21. do 25. jula postaće međunarodna ruta za posmatrački let pet evropskih zemalja – Francuske, Njemačke, Hrvatske, Mađarske i Češke.

Kako je saopšteno iz Ministarstva odbrane BiH, snimanje iz vazduha, koje će se obaviti specijalizovanim vojnim avionom, dio je sporazuma “Otvoreno nebo” s ciljem jačanja povjerenja i bezbjednosne transparentnosti među državama.

Posmatrački let će se obaviti francuskim vojnim avionom A319 OH, a let će pratiti timovi Oružanih snaga BiH i Ministarstva komunikacija i transporta.

Ministarstvo odbrane BiH, u saradnji s Ministarstvom spoljnih poslova, Ministarstvom komunikacija i transporta, te Međunarodnim aerodromom Sarajevo, osigurava tehničku i organizacionu podršku realizaciji ove aktivnosti.

Građani se ovim putem obavještavaju da je riječ o unaprijed dogovorenoj i bezbjednosno kontrolisanoj međunarodnoj aktivnosti, te da nema razloga za zabrinutost.

Let će biti izveden u potpunosti u skladu s pravilima i uz upotrebu senzora koji su sertifikovani prema standardima ugovora „Otvoreno nebo“, a njihovu upotrebu nadgledaće i verifikovati pripadnici Oružanih snaga BiH.

Precizna ruta i tačno vrijeme leta biće definisani tokom zajedničkih priprema delegacija po dolasku na Međunarodni aerodrom „Sarajevo“.

Podsjećamo, Bosna i Hercegovina je pristupila ugovoru „Otvoreno nebo“ 2003. godine i od tada aktivno učestvuje u međunarodnim posmatračkim letovima kao domaćin i kao učesnik u letovima iznad teritorija drugih zemalja članica.

– Ovaj oblik saradnje doprinosi jačanju međunarodnog povjerenja i transparentnosti kada je riječ o vojnim aktivnostima – naveli su iz MO BiH.

Srpska info

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *