Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama: Za pola godine 469 slučajeva u RS (VIDEO)

November 25, 2024, 6:02 pm

„Sistem u BiH ignoriše nasilje nad ženama“ poručeno je sa konferencije poslanica PDP-a, održane u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Potrebno je podići svijest ljudi o ovom problemu ali i izmijeniti loše propisana zakonska rješenja podsjetila je Tanja Vukomanović.

„Mnoge žene su mogle biti spašene, ali nažalost nisu. Podaci pokazuju da svaki mjesec jedan muškarac u Bosni i Hercegovini ubije ženu sa kojom je u vezi. To su strašni podaci koje sistem ignoriše, a osim toga što se ne radi na preventivi, ne radi se ni na zakonskim rješenjima koji bi povećali kazne za ove zločine. Godinama upozotravamo na ove probleme“, rekla je Vukomanović.

Istaknuta je potreba za prevencijom od nasilja kao što je brža reakcija policije bez čekanja sudskih postupaka, promjenom svijesti kod ljudi, kao i većim brojem sigurnih kuća, s obzirom na to da u Republici Srpskoj imaju samo tri.

Povratak Zakona o zaštiti od nasilja u zakonsku proceduru, najavila je Mirna Savić Banjac.

Sa zakonskim rješenjima se desio propust sistema gdje je propušten rok od Nacrta zakona o zaštiti od nasilja do Prijedloga zakona koji iznosi šest mjeseci, jer očito njima zakon nije bio dovoljno važan da se nađe pred narodnim poslanicima. Nasilje se može desiti bilo kome i nemamo vremena za čekanje kako bismo reagovali putem zakonskih rješenja. Tražićemo da se taj zakon vrati u zakonsku proceduru, kao i da se u Krivičnom zakonu Republike Srpske ubistvo žene tretira kaznom ne manjom od one kojom se tretira teško ubistvo“, rekla je Savić Banjac.

Prošle godine evidentirano je 2. 672 prijave nasilja u porodici, podsjeća izvršna direktorica Fondacije „Udružene žene Banjaluka“ Gorica Ivić

“U BiH se svakodnevno zabilježi između sedam i osam slučajeva slučajeva nasilja u porodici. Po entitetima u FBiH su zabilježena 1.374 slučaja, u RS 1.293 i u distriktu Brčko 24 slučaja. Ono što smo primijetili kao određenu vrstu napretka u ovoj oblasti, jeste da na osnovu analize sudskih postupaka podaci ukazuju na odgovorniji pristup kada je u pitanju nasilje u porodici. Analizirana su 102 sudska predmeta, u 48.3 slučajeva izrečena je uslovna osuda, kazna zatvora u 26,47 predmeta dok su u 24.5 izrečene novčane kazne“, rekla je Ivićeva.

Nasilju u porodici su bile izložene 654 žrtve, od toga 476 žena i 178 muškaraca“, navela je Jelena Kurtinović, pomoćnica Ministarstva porodice, omladine i sporta koja je iznijela podatke iz MUP-a RS i Okružnih tužilaštava.

„Za prvih šest mjeseci 2024. godine, broj prijavljenih slučajeva prema MUP-u je 469. Nadležnom tužilaštvu dostavljeno je 456 izvještaja o počinjenom krivičnom djelu i 55 izvještaja u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici“ podsjeća Kurtinović.

Najavljeno je otvaranje četvrte Sigurne kuće u Trebinju. U tri postojeće u RS, od 2007. zbrinuto je preko 1000 žena. Najveći broj njih starosti je između 30 i 40 godina, srednje stručne spreme i, u većini slučajeva, bez radnog iskustva.

„Za devet mjeseci ove godine utočište smo pružili za 37 žena i djece, od toga 17 žena i 20 djece. U ovoj godini su bile zbrinute i dvije maloljetne djevojčice koje su bile bez pratnje majke jer su preživjele nasilje od strane drugih članova porodice“ poručuje Amela Bašić Tomić, menadžer Sigurne kuće RS.

Istakla je kako je 12 žena uspjelo da pronađe zaposlenje i započne samostalan život, te da su se dvije žene vratile u nasilnu zajednicu.

„One su prekinule začarani krug nasilja, pronašle zaposlenje, stambeni prostor što je i najteže“ kazala je Bašić Tomić.
Podsjećamo, jedna od najzapaženijih slučaja femicida bio je onaj u Gradačcu 2023., kada je Nezimu Hećimović života koštala spora zakonska procedura, usljed koje sud nije mogao da izrekne mjeru zabrane prilaska, a samo policijska zabilješka nije bila dovoljna.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *