Marš “Stazama egzodusa”: 26 godina od progona Srba (VIDEO)

September 10, 2021, 4:26 pm

Tradicionalnim maršom „Stazama egzodusa“ od sela Tumare na Ozrenu do naselja Stog kod Vozuće, obilježeno je 26 godina od progona srpskih porodica sa područja Vozuće, doline rijeke Krivaje i južnog Ozrena. Sjećanje na etničko čišćenje Srba u Vozući, koje su počinili pripadnici takozvane Armije RBiH i islamski plaćenici, uz podršku NATO snaga, mora biti uvršteno u kalendar datuma značajnih za Srpsku, poručio je predsjednik Zavičajnog udruženja Zavidovićana Zoran Blagojević.

Učesnici marša „Stazama egzodusa“ prešli su put dug 22 kilometra, iz sela Tumare na Ozrenu ka naselju Stog kod Vozuće u opštini Zavidovići. Riječ je o „kamionskom putu“ kojim su se Srbi iz Vozuće i doline Krivaje 1995. godine, povlačili od pripadnika takozvane Armije BiH i plaćenika iz islamskih zemalja koji su protjerali kompletno srpsko stanovništvo sa ovih prostora. Savo Stojčić iz Gornjih Smrtića kod Prnjavora prvi put je skupio snage i došao da vidi gdje mu je sin 1994. godine izgubio život.

On je naveo da ove godine prvi put dolazi na mjesto stradanja dvadesetdevetogodišnjeg sina i da ga srce boli.

Ljubiša Blagojević, sa svega 16 godina protjeran je iz rodne Svinjašnice. Nema prostora govoriti niti planirati o povratku u rodni kraj, jer, kako ističe, i ono što se uspije obnoviti ili izgraditi bude predmet devastacije ili krađe.

Nakon marša, građani su se okupiti kod Crkve Svetog Đorđa u Stogu, u kojoj se nalazi spomen-obilježje poginulim i nestalim borcima, gdje je služena liturgija i položeni vijenci. Na tom mjestu, došlo je do sukoba dvije vojske, muslimanske koja je osvajala i srpska koja je branila svoja vjekovna ognjišta i manastire.

Godinama se opstruiše pronalazak tijela stotinu dvadeset devet Srba nestalih na području Vozuće i Ozrena, koja njihove porodice traže već 26 godina. U BiH do pomirenja može doći samo kompromisom, poručio je zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Mirko Okolić.

“Ovdje je problem druge prirode. Da je tehnički da se ne zna gdje su tijela, to bi se moglo i svatiti, ali ovdje pored mnogobrojnih svjedoka i izvještaja očito vidi da je u pitanju opstrukcija”, naveo je Okolić.

Pitanje je da li ćemo ikada saznati gdje su tijela ubijenih Srba zakopana i zašto njihove majke nemaju pravo na istinu ko im je na jedan neljudski način skrnavio tijela i sakrio, rekla je poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Sanja Vulić. Nikada ne treba da odustanemo od pronalaska tijela nestalih, poručio je zamjenik gradonačelnika Doboja Slavko Kovačević.

Masovno stradanje Vozućana trajalo je od 10. do 24. septembra 1995. godine usljed ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika. Tada je spaljeno trideset srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica, ubijeno četiri stotine pedeset devet boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga. Padom Vozuće okončano je protjerivanje i etničko čišćenje Srba sa područja zeničke regije, započeto 1992. godine.

Izvor: TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *