Ne priliči jednom diplomati da se ovako direktno i ostrašćeno miješa u unutrašnja pitanja zemlje domaćina. Njegov oproštajni pamflet je pokušaj ličnog obračuna sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, smatraju pravnici, piše RT Balkan.
Odlazeći ambasador SAD-a u BiH Majkl Marfi u svom intervjuu za Srpskainfo komentarisao je sve i svašta: uglavnom, po svom običaju, unutrašnja pitanja u BiH. Međutim, najviše pažnje posvetio je Republici Srpskoj i predsjedniku Miloradu Dodiku. Marfi smatra da je Dodik kriv za sve negativne procese u BiH, a optužio je predsjednika Republike Srpske da laže, da se bavi koruptivnim djelovanjem i antidejtonskom politikom.
Brzo je stigao i odgovor predsjednika Republike Srpske koji je rekao da je američki ambasador najveća elementarna nepogoda koja je pogodila BIH.
– Svakom zlu dođe kraj, tako ćemo ubrzo ugledati leđa i Marfiju, najvećem zlu koje je zadesilo BiH. On je najveća elementarna nepogoda koja je pogodila ovu zemlju, a razmjere štete koju je nanio otklanjaćemo godinama – poručio je Dodik.
Dodao je da je Marfi najveći trovač javnog prostora, spletkaroš, korumpirani zaštitnik zločinaca i kriminalaca koji koristi posljednje dane da dodatno zagadi odnose u BiH. Sve što je radio bilo je na štetu sva tri naroda.
– Marfi je ljudski jad i čemer, diplomatska sramota, sabirni centar kompleksa, koji će morati da živi opsednut mržnjom prema meni. Meni je to osećanje strano. Zato – ‘gudbaj’ – zaključuje Dodik.
Ne priliči jednom diplomati da se ovako direktno i ostrašćeno miješa u unutrašnja pitanja zemlje domaćina. Njegov oproštajni pamflet je pokušaj ličnog obračuna sa Dodikom, smatraju pravnici.
– Kada se veliki ajatolah Irana obrati javnosti onda on saopšti instrukcije o tome šta treba da se radi, te koga na tom putu treba podržati, a koga kao smetnju treba ukloniti. Kada smo mi u pitanju, ipak, treba uzeti u obzir da je ovo Evropa, da smo mi stari narod i da postoji Dejtonski mirovni sporazum koji smo i mi potpisali. Priznajem, uloga SAD u zaustavljanju rata nije bila mala i to poštujem, ali je jednako velika bila i u stvaranju sukoba, raspadu Јugoslavije i pokretanju tog rata, pa bi svako ko službeno nastupa u ime SAD trebao znati da se njegove riječi i kroz tu prizmu gledaju – kaže za pravnik Ognjen Tadić.
Dodaje da mu je zbog toga žao što SAD posljednjih trideset godina nisu aktivnije iskoristile za ravnomjeran odnos prema svim pomirenim stranama.
– Korupcija o kojoj ambasador Marfi govori svakako jeste problem, ali ne postoji favorit ambasade SAD čije ime nije stavljeno u taj kontekst, pa je kredibilitet tih poruka sporan. Na kraju krajeva, ambasador Marfi uskoro odlazi sa funkcije i tek onda očekujem njegov iskren intervju. Govorim to zbog toga što znam da američke diplomate tek po odlasku u penziju počinju govoriti ono što su zaista vidjele tokom svojih mandata. Tako je jedan bivši ambasador SAD 2006. godine savjetovao tada premijeru Dodiku da krene sa pričom o referendumu i nezavisnosti Republike Srpske, a meni je jedan bivši zamjenik ambasadora SAD par godina nakon toga rekao: Zar mislite da muslimani koji su nekada bili hrišćani trebaju biti više odgovornost SAD, nego Srba?. Pametnom dosta – poručuje Tadić.
RTRS