Ambasador SAD u BiH Majkl Marfi juče je izjavio da je sličnost ”aktuelnih tenzija” u BiH sa predratnom situacijom u toj zemlji ”uznemirujuća”, ali i poručio da je sada ”drugačije, pošto su Sjedinjene Američke Države sada tu”.
n se obratio putem video-linka povodom proslave Dana nezavisnosti SAD, nakon što je zbog nevremena otkazan prijem u dvorištu ambasade, istakavši da je ”današnje osporavanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera BiH nemoguće negirati”.
– Od izbornih nepravilnosti i korupcije, huškanja na rat, negiranja genocida do aktivnosti Narodne skupštine Republike Srpske od 26. juna, tenzije su jasne, a za mnoge građane BiH, sličnost sa predratnom istorijom zemlje je uznemirujuća. Ali jedna stvar jeste drugačija. SAD su tu – naveo je Marfi.
On je istakao da Dejtonski mirovni sporazum, kojim su SAD posredovale, okončao rat koji je trajao od 1992. do 1995. godine, ali da to ”nije savršen sporazum”.
– Danas se Dejton preispituje, namjerno pogrešno tumači i okrivljuje za stalne etničke podjele u zemlji. Ovo posljednje predstavlja zamjenu teza, odnosno uzroka i posljedice, ali jeste istina da su politički lideri ove zemlje prokockali obećani mir. Odabrali su da stalno iskorištavaju i naglašavaju podjele u ovoj zemlji. Bez obzira na to, Dejtonski mirovni sporazum zaustavio je krvoproliće i spasio živote – naveo je američki ambasador u Sarajevu i dodao da su nakon rata SAD postale bilateralni razvojni partner ”broj jedan” BiH, a vremenom i glavni vojni partner.
Ocijenio je da “odbrana mira i demokratije, osiguranje prosperiteta i zacjeljivanje rana nikada neće prestati”.
– Da parafraziram predsjednika Regana, to su generacijski izazovi. Izazovi za koje smo se nadali da će svijet prevazići nakon Hladnog rata krajem osamdesetih i danas su bolno vidljivi, od žestoke ruske agresije na Ukrajinu, do rasta neliberalnih, antidemokratskih političkih pokreta širom Zapadnog svijeta – konstatovao je ambasador.
(Tanjug)