Otvaranju festivalf koji se održava u susret značajnog jubileja – 600 godina manastira Manasija, prisustvovali su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin, ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić, brojni predstavnici diplomatskog kora, Skupštine Srbije, kao i 3.000 posjetilca.
Nikolić, koji je pokrovitelj ove manifestacija, poručio je da Srbija i dalje drži ispruženu ruku pomirenja i uzvraća riječima praštanja na svaki kamen, pogrdu ili uvredu.
“Srbija je i dalje raskrsnica puteva, predmet interesa velikih sila, bori se da ostane i opstane, a danas državu vode ljudi kojima je despot Stefan Lazarević uzor, koji žele da kao metod i način koriste riječ, a kao sredstvo pružaju ruku pomirenja”, rekao je Nikolić.
On je naveo da srpski logos sa tog mjesta već šest vijekova odzvanja u svim svojim značenjima i da Srbi treba da se sabiraju, sarađuju i napreduju zajedno.
“Moramo u sebi da gradimo duhovna zdanja, manja ili veća, kako ko može. Moramo da prevazilazimo ono što je loše u nama i da iskreno prigrlimo svoje bližnje. Moramo da opraštamo, ali ne smijemo da zaboravljamo”, rekao je Nikolić.
On ističe da je vitez samo onaj koji nosi i brani sistem vrijednosti koji počiva na uzvišenim vrlinama nesebičnosti, ljubavi, zaštiti slabijeg, pomoći nejakom, na odbrani pravde, dobrote i istine.
“U današnje vrijeme, sistem vrijednosti viteštva potrebniji je no ikada”, rekao je Nikolić.
On je naveo da je Manasija jedan od rijetkih manastira koji je većim dijelom sačuvan i da je kulturna baština Srbije, duhovna vertikala srpskog naroda ugrožena razaranjima, vremenom, nedostatkom finansija, nebrigom i udruženim zločinačkim poduhvatom koji se zove otimanje Kosova i Metohije.
Učesnici festivala, koji će trajati do 27. avgusta, dolaze iz Srbije, Bugarske, Češke, Francuske, Republike Srpske, Hrvatske, Slovenije, Ukrajine, Rusije, Kine, Rumunije i Mađarske, a specijalni gosti su monasi Šaolina, koji će nastupiti prve i druge večeri.
Upriličen je svečani defile vitezova, predstavila se plesna grupa u kostimima, a izveden je i igrokaz.
U porti manastira otvorena je izložba srednjovijekovnih arheoloških nalaza iz 15. vijeka, poput keramičkog posuđa, poljoprednih alatki, vrhova strela iz 10. do 16. veka, buzdovana, topuza, vrhova kopalja, srednjovekovnih bojnih sekira, mačeva, kao i opeka sa intitulacijom despota Stefana Lazarevića.
Manastir Resava, poznatiji pod imenom Manasija, nalazi se nedaleko od Despotovca, građen je od 1407. do 1418. godine, a despot Stefan Lazarević u manastirskoj crkvi sahranjen je 1427. godine.
Posebnost manastira Resava svakako predstavlja njegovo utvrđenje, koje je osmišljeno prema svim pravilima srednjovjekovnih fortifikacija i izgrađeno je da brani manastirsko naselje. Dvanaest sačuvanih tvrđavskih kula, raspoređenih na nejednakoj udaljenosti, šest metalnih kupola sa zlatnim krstovima crkve od bijelog mermera, veoma impozantno djeluju.