Inicijativa predsjednika Srbije i premijera Albanije i Severne Makedonije „mini Šengen“ izaziva sve veći broj negativnih reakcija u Prištini.
Najnovija i jedna od najoštrijih uperena je prema premijeru Albanije, Ediju Rami, a kojom kosovski sociolog i univerzitetski profesor, Fadilj Maljoku (Fadil Maloku), zahtjeva od kosovskih zvaničnika da albanskog premijera proglase nepoželjnom osobom, prenosi Kossev.
– Edi Rama, prije nego što podrži Mini Šengen sa Slovenima (Srbijom gdje u preambuli njenog Ustava, još uvijek definiše Kosovo kao sastavni dio i Makedonijom, koja u svom ‘stomaku’ sociopolitičkom i demografskom ima više od 35 odsto etničkih Albanaca?!) trebalo bi da podrži čak možda i formalno, albanski Mini-šengen – oglasio se ovaj sociolog preko Fejsbuka.
– Ali on čini suprotno! Očito da ovaj čovjek, okružen pro-srpskim savjetnicima, vraški radi za jednu mini Balkansku Jugoslaviju – poručuje takođe Maljoku.
Maloku nije prvi koji je stvaranje „mini Šengena uporedio sa stvaranjem „nove Jugoslavije“.
Predsjednik LDK, Isa Mustafa, osim što smatra da ovaj sporazum vodi ka „novoj Jugoslaviji sa Albanijom, ali bez Hrvatske i Slovenije“, mišljenja je da on predstavlja „politiku udaljavanja zemalja Zapadnog Balkana od puta evropskih integracija“ i da ih „stavlja ih u skrovište Evroazije kojom dominira Rusija“.
Osim Mustafe, o „četvrtoj Jugoslaviji“ govorio je i Aljbin Kurti, uz druge prištinske zvaničnike, uključujući i predsjednika Kosova, koji su već izrazili svoja negodovanja povodom ove inicijative. Tači, koji je takođe bio pozvan da prisustvuje samitu u Ohridu, svoje odsustvo pravdao je time da „Kosovo ostaje privrženo svom putu ka EU i NATO i da nema namjeru da svoju evroatlansku perspektivu zamijeni bilo kojom regionalnom inicijativom“.
Odlazeći kosovski ministar spoljnih poslova, Bedžet Pacoli, koji je zbog toga što mu je, kako je juče rekao, poziv „prekasno stigao“ odustao je takođe od sastanka u Ohridu, prenosi Kossev.
Izvor: srpskainfo