Makedonija nema uslova za izbore 5. juna

May 14, 2016, 10:12 am

DIK je najavio da će o tome obavestiti predsjednika makedonskog parlamenta Trajka Veljanovskog koji bi na osnovu toga mogao da sazove Sobranje koje je raspušteno zbog održavanja izbora i da promijeni odluku o izborima, odnosno da ih odloži.

Izborna komisija je tu odluku donijela pošto su tri od četiri najveće makedonske partije potvrdile da neće učestovovati na izborima, jer za to ne postoje regularni uslovi.

Odlaganje izbora, uz ukidanje abolicije za političare, uslov je koji je opozicioni SDSM postavio za nastavak političkih pregovora o rješavanju krize.

Izborne liste u zakonskom roku podnijela je jedino vladajuća VMRO – DPMNE Nikole Gruevskog, dok to nisu uradile najveća opoziciona partija, Socijademokratski savez Makedonije Zorana Zaeva, koalicioni partner VMRO – DPMNE albanska Demokratska unija za integracije Alija Ahmetija i opoziciona Demokratska partija Albanaca Menduha Tačija.

Inače, Evropska unija i SAD zapretile su da izbori na kojima ne budu učestvovale sve stranke potpisnice Dogovora iz Pržina neće priznati i pozvali su makedonske političare da nađu rješenje kako bi se odložili izbori 5. juna i povukla abolicija za političare, kao i da se nastavi sprovođenje Dogovora iz Pržina koji je trenutno blokiran.

“Ne vidimo da su napravljeni minimalni uslovi za verodostojne izbore 5. juna koje bi međunarodna zajednica priznala”, ponovila je EU.

U rješavanje duboke političke krize direktno se uključila i Njemačka, čiji je specijalni predstavnik Јohan Hajndl boravio u Skoplju.

“Nema mnogo vremena da se riješi kriza”, saopštio je je Hajndl poslije sastanka sa četiri makedonska lidera i najavio da će uskoro ponovo doći u Skoplje.

DUI je podnijela inicijativu Ustavnom sudu Makedonije da se samoraspuštanje parlamenta ocijeni kao neustavno, što bi, prema nekim pravnicima, omogućilo da se sazove Skupština i odlože izbori koji su glasovima vladajuće većine zakazani za 5. jun.

Izbori su prvo, prema Dogovoru iz Pržina, trebalo da budu održani 24. aprila, ali su pomereni za 5. jun, pod pritiskom SAD i EU, koje su, kao i makedonska opozicija, smatrale da nisu ispunjeni svi uslovi za fer i kredibilne izbore.

Politička kriza u Makedoniji, koja je podijelila zemlju na dva tabora, počela je prije skoro dvije godine kada SDSM nije priznao rezultate parlamentarnih izbora zbog čega je odbio da uđe u parlament, optužujući vladajuću VMRO – DPMNE da je lažirala izbore.

Kriza je dodatno zoštrena odlukom predsejdnika Đorđa Ivanova da abolira sve političare protiv kojih se vode postupci, među kojima su velikim delom oni koji su povezani sa aferom prisluškivanih razgovora u koje su umiješani funkcioneri vladajuće stranke VMRO – DPMNE i makedonske vlade.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *