Prema podacima makedonskog Ministarstva unutrašnjih poslova, privedeno je između 600 i 700 izbeglica, dok agencija Anadolija prenosi da je privedeno oko 3.000 migranata.
Među njima je i oko 30 novinara, koji su pratili izbeglice. Oni su kažnjeni sa po 250 evra zbog ilegalnog prelaska granice.
Pošto je Skoplje zatvorilo granice za izbeglice, stotine migranata blokiranih na severu Grčke nastoji da uđe u Makedoniju zaobilazeći granične prelaze.
Rojtersov svedok sa lica mesta potvrdio je da su stotine izbeglica i migranata uspele da se probiju u Makedoniju a, prema tamošnjim obaveštajnim izvorima, vojska i policija su intervenisale kada je grupa migranata ušla u zemlju.
U ponedeljak je grupa od oko 1.000 migranata krenula preko granice, zaobilazeći granične prelaze, a kasnije se za njima uputila još jedna veća grupa.
Čim bi prešli granicu, međutim, makedonsku vojnici bi ih pokupili i potrpali u kamione, prenosi Rojters.
“Preduzimamo mere da vratimo tu grupu u Grčku”, izjavila je portparol makedonske policije.
Austijska ministarka hvali Makedoniju
Ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johana Mikl-Lajtner pohvalila je makedonsku vladu za njeno delovanje u izbegličkoj krizi.
“Makedonija je do sada doprinela mnogo više stabilnosti Evrope nego pojedine države članice Evropske unije”, istakla je ona.
Mikl-Lajtner, povodom, pokušaja izbeglica da ilegalno uđu u Makedoniju, kazala je da odgovornost za te dramatične scene snose oni koji su kod ljudi smeštenih u Idomeniju pobudili lažna očekivanja.
Ministarka je izbeglicama savetovala da ostanu u Grčkoj.
“Ko želi dobro ljudima u kampu, trebalo bi da ih savetuje da prihvate topli smeštaj i snabdevanje. Umesto toga im se i dalje signalizira da je moguće da, na svoju ruku, krenu na put u željenu zemlju. To je neodgovorno i mora se najoštrije osuditi”, podvukla je ona.
RTS