Tihi ubica ćelija karcinoma, graviola (Annona muricata), raste u Meksiku, na Karibima, Kolumbiji, Peruu i Venecueli, kao i u zemljama podsaharske Afrike i jugoistočne Azije.
Odgovaraju joj područja visoke vlage u kojima su zime relativno tople, ne manje od 5 stepeni Celzijusa.
Ima prijatan, slatkast ukus koji liči na kombinaciju ananasa i jagode, a bijela masa ispod kore vizuelno podsjeća na kokos.
Ekstrakt ove biljke ubija maligne ćelije 12 vrsta karcinoma, između ostalih i karcinom debelog crijeva, dojke, prostate, pluća i gušterače.
Jedinjenja u ekstraktu graviole su 10.000 puta jača od adriamicina, koji se koristi u hemoterapiji, a za razliku od tog i njemu sličnih lijekova koji se koriste u klasičnoj „modernoj“ medicini, ta jedinjenja ne ubijaju zdrave ćelije ljudskog organizma.
U liječenju karcinoma ona djeluje višestruko, ubija ćelije raka a da pritom nema štetnih nuspojava, štiti imunološki sistem i vraća životnu energiju.
Južnoamerički Indijanci koriste sve dijelove ove biljke, koru, lišće, korijen i sjeme, za liječenje raznih bolesti kao što su astma, artritis, problemi s jetrom i bolesti srca.
Farmaceutska industrija je pokušala da sintetiše ekstrakt ove biljke, ne bi li prigrabila svu materijalnu korist od prodaje takvih lijekova praveći ogroman profit, ali u tome nije uspjela, jer ovu biljku nije moguće vještački umnožiti.
Kurkuma je egzotični korijen, odnosno podanak ili rizom srodan đumbiru, zagasitožute boje, te pomalo oštrog i gorkog ukusa. Tradicionalno se koristi u indijskoj kuhinji i kuhinjama jugoistočne Azije. Sastavni je dio začinskih mješavina kao što su kari i garam masala, ali i priloga, poput čutnija.
Kurkuma je veoma popularna u Iranu i Maroku. U iranskoj kuhinji koristi se kao dio začinskog trija koji sačinjavaju cimet, kardamom i kurkuma. Ta se mješavina naziva advieh. No, osim u Indiji i na Bliskom istoku, kurkuma stiče sve veću popularnost širom svijeta, što nimalo ne čudi jer se radi o jednom od najzdravijih začina na svijetu!
Srpska info