Srbija je lider na Zapadnom Balkanu, ali i u odnosu na mnoge države u Evropi u smislu finansijske podrške porodicama. Izmjenama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa djecom, koji je predložilo Ministarstvo za brigu o porodici, za prvo dijete od 1. novembra isplaćivaće se 500.000 dinara, a za drugo dijete 600.000 dinara, rekla je ministarka bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura.
Macura je istakla da je problem nataliteta tišti i Srbiju u Srpsku i da je izazov za sve moderne porodice da se uradi nešto više na usklađivanju rada i roditeljstva.
– Mi trenutno bilježimo dramatičan pad nataliteta što predstavlja dugoročne posljedice na tržište rada, ali tu je i dobra vijest a to je trend porasta životnog vijeka čovjeka – kaže Macura.
Srbija je, ističe ona, visoko na ljestvici rodne ravnopravnosti u svijetu, ima strategiju o rodnoj ravnopravnosti i mnoge dokumente koji su proizišli iz strategije.
– Imamo veliki indeks rodne ravopravnosti. Oko 40 odsto žena učestvuje u zakonodavnom procesu, u Parlmentu sjedi preko 30 odsto žena, na čelu Skupštine se nalazi žena, a u Vladi su žene koje drže veoma važne i ozbiljne resore – ističe ona.
Macura je navela podatak da je od početka godine u Srbiji ubijeno 13 žena. Prema njenim riječima, najvažniji korak u borbi protiv nasilja je ekonomsko osnaživanje žena, žrtava porodičnog nasilja, kako bi mogle da se udalje od nasilnika na pravi način.
– Mi prepoznajemo kao takvo ekonomsko nasilje kroz Zakon o sprečavanju nasilja u porodici. Nažalost, nismo razvili mehanizme da ga i na pravi način razvijemo kada prepoznamo to nasilje. Јedan od zadataka u Vladi će biti, između ostalog, i podrška žrtvama nasilja u pogledu ekonomskog osnaživanja – navodi Macura.
Prema njenim riječima, one karike u lancu kada je u pitanju institucionalna podrška, a koje ne pružaju adekvatnu podršku žrtvama, potrebno je da se na pravi način identifikuju.
RTRS
Foto: Vlada Srbije