– Dokumentacija je dostavljena nadležnim pravosudnim institucijama. Te institucije moraju konačno odlučiti kada će pokrenuti istrage i procesuirati lica osumnjičena za ratne zločne – rekao je Lukač.
On napominje da se godinama čeka procesuiranje odgovornih lica iz bošnjačkog naroda koja se sumnjiče za ratne zločine.
– Očigledno je da postoji velika razlika u procesuiranju ratnih zločina kada su u pitanju Srbi u odnosu na druga dva naroda u BiH, što je nedopustivo – poručio je Lukač.
Dobri rezultati u borbi protiv nedozvoljene trgovine oružjem
Ministar unutrašnjih poslova rekao je da nadležne institucije u Srpskoj imaju dobre rezultate u borbi protiv nedozvoljene trgovine oružjem, ali i svih vidova kriminala.
– Na ovim prostorima viškovi naoružanja dostupni su mnogim kriminalnim grupama koje ga preprodaju, ali uprkos tome imamo dobar rezultat u borbi protiv nelegalne trgovine oružjem – rekao je Lukač, nakon što je otvorio trodnevnu radionicu o temi “Borba protiv nedozvoljene trgovine oružjem”.
– Iako se suočavamo s ovim problemom, u padu je broj počinjenih krivičnih djela nedozvoljene trgovine oružjem. U 2014. godini je bilo 319 krivičnih djela ilegalnog posjedovanja naoružanja, dok ih je u 2013. bilo 400 – dodao je Lukač.
On je ocijenio kao dobru saradnju institucija Republike Srpske s ministarstvima unutrašnjih poslova evropskih zemalja u borbi protiv nelegalne trgovine oružjem.
Predstavnik MUP-a Hrvatske Mihael Šprajc rekao je da se evropske zemlje suočavaju s problem nedozvoljene trgovine oružjem.
– Taj problem je posebno izražen u zemljama bivše Јugoslavije zbog ratnih sukoba iza kojih su ostali viškovi naoružanja. Zbog toga mora da bude nastavljena borba protiv ovog vida kriminala, a dosadašnji rezlutati su veoma dobri – rekao je Šprajc.
Radionici, koju su organizovali MUP Srpske i Instrument Evropske komisije za tehničku pomoć i razmjenu informacija prisustvuju predstavnici ministarstava unutrašnjih poslova Hrvatske, Francuske, Danske, Litvanije i Švedske.