Rješenje za gubitak kilograma bi bio zamjena takvim namirnicama sa onim zdravim kao što su voće i povrće. Mnogi recepti kao što je i kuvani hladni krompir sa malo maslinovog ulja i posut bademima produžiće, u dugačkim zimskim noćima, osjećaj sitosti.
Malo lososa ili filtrirane sardine posute bijelim lukom izvrsni su dodaci sendviču. Takođe šoljica vruće čokolade poboljšaće rasploženje i povećati uticaj sitosti u toku noći.
Boravak u zatvorenom prostoru
Manjak sunčeve svjetlosti uzrokuje pad hormona serotina inače zaslužnog za dobro raspoloženje. U danima kada ne uspijevamo da iskoristimo nimalo sunčeve svijetlosti mnogi posežu za brzim rješenjima snadbijevanja organizma energijom, kao što su konzumiranje slatkiša ili brze hrane. Potrebno je bar 15 minuta dnevno izlaganja suncu, makar to bile samo ruke ili lice povećaće nivo D vitamina u organizmu, a isto dejstvo imaće žumance ili goveđa džigerica.
Previše gledanja televizije
Oni koji pet sati dnevno provode ispred televizije posežu za grickalicama i na taj način dolazi do viška kilograma. Savjeti koji se preporučuju su- ako odlučite da gledate televiziju duži vremenski period, zaposlite ruke peglanjem, ili pranjem sudova jer na taj način nećete imati potrebu da uposlite usta.
Nedovoljan unos vode
Zimi smo skloniji da umjesto za vodom, u trenucima žeđi, posegnemo za mnogim često nezdravim pićima koji sadrže dosta šećera. Ovo se dešava jer nam hladno vrijeme smanjuje želju za običnom vodom, ali zaslađena sa malo meda ili par kapi limuna, voda može da bude itekako ukusna.
Ispijanje vode smanjuje želju za masnim namirnicama, a povećava želju za povrćem i voće. S druge strane gazirana pića u nama stvaraju osjećaj potrebe za masnijom i nezdravom hranom.
Zaobilaženje povrća na tanjiru
Omiljeno svježe povrće mnogih ljudi, kao krastavac, paradajiz ili paprika se neće naći na zimskom meniju jer im nije sezona, umjesto toga većina ljudi poseže za krompirom i mesom.
I tokom zime se mogu pronaći niskokalorične namirnice bogate vlaknima i nutrijentima, poput kupusa, prokelja, kelja, tikve, cvekle, mrkve, raznih vrsta luka, pečuraka, peršuna, spanaća, karfiola itd., a tu je i zamrznuto povrće iz supermarketa, koje zbog procesa brzog dubokog smrzavanja ne gubi svoje hranjive vrijednosti.