Mnogi se žale na glavobolju, šumove u ušima, pospanost, zaboravnost, lošu koncentraciju i druge slične simptome, ne povezujući ispoljene tegobe sa mogućom lošom cirkulacijom.
Pojava grčeva u ekstremitetima, umor mišića pri opterećenju, osećaj hladnoće i trnjenja, promenjena boja kože na rukama i nogama takođe mogu biti posledica loše cirkulacije.
“Do ovakvih pojava dolazi zbog neishranjenosti tkiva i organa krvlju bogatom kiseonikom, koja arterijskim krvotokom pristiže iz srca i pluća. Svaki poremećaj arterijske cirkulacije dovodi do oštećenja funkcije organa i narušavanja zdravlja. Cirkulacija postaje loša zbog različitih obolenja koja oštećuju arterije. Ateroskelroza je od svih najupečatljivija jer je hronično, sistemsko, degenerativno, inflamatorno obolenje, koje vremenom dovodi do sužavanja i zakrečenja krvnih sudova”, objašnjava vaskularni hirurg docent dr Marko Dragaš iz Klinike za vaskularnu i endovaskularnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije.
Osim bolesti, koji još faktori dovode do poremećaja cirkulacije?
– Odsustvo fizičke aktivnosti u svakodnevnom životu, loša ishrana i gojaznost, a naročito pušenje veoma negativno utiču na nastanak i napredovanje promena na krvnim sudovima, pa shodno tome i lošoj cirkulaciji. Da je vreme za posetu lekaru ukazuje lako zamaranje, povremeni bolovi u grudima, pojava neuroloških simptoma ili bolova u nogama pri dužem hodu. Međutim, kada počnu da se ispoljavaju navedeni simptomi znači da su promene na krvnim sudovima već uzele maha i da zahtevaju aktivno lečenje.
Na koji način navedeni problemi mogu da se spreče? Šta savetujete pacijentima?
– Moja poruka je da ne treba da se čekaju simptomi, već da se redovnim kontrolama kod svojih izabranih lekara i usvajanjem zdravog načina života preduprede i na vreme leče svi poremećaji koji dovode do loše cirkulacije zbog zakrečenja arterija. To podrazumeva i da se obavezno kontroliše krvni pritisak i leči hipertenzija, dijabetes, kao i povišen nivo masnoća u krvi koji dovode do aterosklerotskih promena. * Može li loša cirkulacija da se “izleči” ili zaustavi dalji proces?
– Nažalost, jednom nastalo zakrečenje krvnih sudova se veoma teško povlači. Još uvek ne postoje lekovi za “otpušavanje” arterija. Međutim, ukoliko su promene umereno izražene, određenim lekovima se može donekle popraviti cirkulacija i usporiti napredovanje bolesti. Ali, ako su promene napredovale do te mere da i život ugrožavaju, osim terapije lekovima, neophodne su i neke od hirurških procedura na krvnim sudovima, kao što je, na primer, bajpas, odnosno premoštavanje zapušenih krvnih sudova.
(Novosti)