Biljka ljutovnica je pravi dar iz prirode za dobro zdravlje. Njen zvanični naziv je verbena, od latinskog naziva Verbena officinalis, a u našem narodu je zovu još željezarka i sporiš. Ova višegodišnja biljka raste na livadama, obodu šuma i proplancima iznad 1.200 metara nadmorske visine. Ima lepu zelenu boju, cvetove u obliku metlice, sa nijansama ljubičaste i miris koji podseća na mandarinu, a poseduje i obilje korisnih sastojaka.
U lekovite svrhe se bere cela biljka, zajedno sa cvetovima, a najbolje je da se osuši odmah, da ne bi izgubila boju. Cvetne grane se odsecaju i suše na vetrovitom mestu u hladu. Sporiš sadrži obilje antioksidanasa, a zbog metanola, kafeinske kiseline i diuretskih soli, efikasno pročišćava organizam. Pre svega bubrege, pluća, bronhije i jetru. Koristi se i kao antipiretik za snižavanje temperature, kao antireumatik i antineuralgik. Svoju delotvornost verbena je potvrdila i kod teško zarastajućih rana i čireva, ekcema, pega na koži, ali i kod zubobolje.
Ljutovnica odlično deluje protiv stresa, pomaže kod napetosti i umiruje nervni sistem. Zbog toga je od izuzetne važnosti kod blažih depresivnih stanja, pri čemu antidepresivi ne moraju da se koriste. Preporučuje se i kod neuralgija i glavobolje, jer sadrži verbenalinu, supstancu koja pozitivno deluje na nervni sistem. Zapravo, ljutovnica je blagi prirodni sedativ, koji uz to poseduje antizapaljenska i analgetska svojstva (protiv bolova).
Čaj od verbene dobri poznavaoci smatraju pravim elksirom zdravlja i to ne samo za smirenje živaca i ublažavanje napetosti. Pokazalo se da izuzetno deluje protiv grčeva u nogama i mišićima, pospešuje mokrenje i redovno pražnjenje bešike, deluje protiv groznice, snižava krvni pritisak, a kod dojilja pospešuje stvaranje mleka za bebe. Međutim, trudnicama se čaj ne preporučuje, jer može doći do komplikacija sa plodom, čak i pobačaja.
LAKA PRIPREMA
Čaj od verbene – Pravi se veoma jednostavno, a ima višestruku namenu. U šolju prokuvale i blago prohlađene vode stavite kašičicu osušenih listova i cvetova biljke, zatim ostavite da odstoji desetak minuta, pa procedite. Za sve navedene bolesti piju se dve šolje dnevno čaja u trajanju od bar mesec dana. Jedino ako se radi o nesanici treba ga piti tri puta dnevno.
Ovako spremljen čaj može da se doda i u kupku ili samo u vodu za pedikir.
Čaj u vinu – Za čišćenje bubrega, pluća, bronhija i jetre, preporučuje se čaj od četiri supene kašike ove biljke, skuvane u 0,5l domaćeg vina (u 0,25l za manje količine čaja). Šoljica ovako spremljenog napitka se uzima pre obroka. Može da se koristi i za snižavanje visoke temperature, ali da bi delovao na pravi način treba ga piti gutljaj po gutljaj na svakih sat vremena.
Izvor: Novosti