Ali, ako nameravate da ga sakupljate, trebalo bi da se pridržavate nekih pravila. Najvažnije je znati raspoznavati biljke, pri čemu pomažu crteži i fotografije. Čak i kod najmanjih nedoumica treba se posavetovati s lekarima i botaničarima. A da prilikom branja ne biste uništavali biljni svet, nikad ne smete brati zaštićene i retke vrste – njihove čajeve kupujemo u apoteci jer znamo da su pripremljeni od biljaka iz kontrolisanog uzgoja.
Uzimaju se samo delovi bilja koji su nam potrebni, a pri sakupljanju biljaka treba ga isključivo seći a ne čupati. Kod bilja s korenom pazimo da ne iskopamo sve na istoj strani i tako iskorenimo biljke. Uzima se samo onoliko bilja koliko je potrebno. Bilje se uvek sakuplja tokom suvog, lepog vremena u prepodnevnim satima. To naročito važi za bilje koje sadrži eterična ulja jer je količina tih ulja tada u biljci najveća. Nakon dugotrajne kiše treba pričekati barem dva ili tri dana. Biljke s eteričnim uljima sakupljaju se na sunčanim mestima i proverava njihov miris: zgnječimo ih među prstima i pomirišemo s udaljenosti od desetak centimetara, zatvorenih očiju, nekoliko puta udahnemo njihov miris. Tako ćemo ubrzo naučiti da raspoznamo različite mirise i njihove nijanse.
Lekovito bilje važno je sakupljati na nezagađenim mestima. Izbegavajte ivice puteva, blizinu fabrika, prskana polja i šetališta. Zeleni delove sakupljaju se na početku cvetanja, cvetovi kad se sasvim otvore. Listove beremo potpuno razvijene, a samo kod breze dajemo prednost mladim listovima. Korenje i izdanci iskopavaju se na jesen ili u proleće. Kalendari branja lekovitog bilja pritom su samo delimična pomoć jer biljke svake godine dospevaju u različito vreme. Ubrano bilje najčešće čuvamo sušenjem.
Ako je moguće, nadzemne biljne delove ne perite, a ubrano bilje osušite što pre. Zelene delove, listove i neke cvetove sušite cele. Tek pre upotrebe usitnite ih ili isecite. Kako biste ih brže osušili, korenje i izdanke rasecite po dužini, na pola centimetara duge komadiće, a pre upotrebe ih smrvite. Za sušenje je najbolje koristiti kućne aparate koji se koriste i za sušenje voća. Kod sušenja u pećnici važno je paziti da temperatura ne pređe 50stepeni Celzijusa i da su vrata pećnice blago odškrinuta.
Lekovito bilje možete uzgajati i u sopstvenom dvorištu
Većina začinskog bilja poput ruzmarina, bosiljka ili majčine dušice, ujedno je lekovita. Pri uzgoju je najsigurnije oponašati uslove u kojima rastu u prirodi – mediteranskom bilju tako će najviše odgovarati sunčani položaji i kamenito tlo bogato krečnjakom.
Najjednostavnije je sušiti bilje u svežnju
Stabljike bilja vežu se konopcem i obese naopako. Ne streba ih pregusto slagati da bi vazduh mogao da kruži. Iz istog razloga, ne bi trebalo vezati više od devet stabljika zajedno.
Sveže listove možete pripremiti za jelo
Mnoge vrste lekovitog samoniklog bilja, poput koprive ili listova maslačka, mogu se pripremati kao zeleno povrće – odnosno dodavati supama i varivima.
Obratite pažnju na sve delove biljke
Kod šumskih jagoda, kupina i malina ne koriste se samo sočni plodovi nego i lišće bogato taninima. Ono se bere pre stvaranja plodova i suši, a može zameniti crni čaj.
Zalihe čajeva obnovite jednom godišnje
Količina ljekovitih sastojaka u sušenom bilju smanjuje se stajanjem. Stoga bi svake godine trebalo dopuniti zalihu čajeva. Staro bilje možete da iskoristite za kupke.
Breza
Lepljivi mladi listovi beru se nakon što breza procveta. Upotrebljavaju se kao čaj, za lečenje lakših infekcija mokraćnog trakta (uretritis i cistitis) i protiv bubrežnih kamenaca i oteklina. Svakodnevno stavljanje obloga od čaja leči bradavice. Za lečenje reume kombinuje se s koprivom.
Lipa
Mladi listovi lipe mogu se jesti kao zdrava salata. Čaj od cvetova lipe najčešće se prepisuje kod nervoze i manjih problema sa spavanjem. Ima i diuretičko dejstvo pa se preporučuje za lečenje veoma visokog krvnog pritiska u arterijama, protiv masnih naslaga u krvnim sudovima (jer širi krvne sudove) i za smirivanje bolova kod migrena. U narodnoj medicini vrlo vrući čaj od lipe koristi se za podsticanje znojenja i protiv prehlade i gripa.
Maslačak
Svi delovi maslačka su lekoviti su. Listovi se koriste kod zadržavanja vode, bubrežnih smetnji, celulita i gojaynosti. Korenje deluje diuretički i blago laksativno (podstiče izbacivanje stolice). Zbog visokog sadržaja inulina maslačak se preporučuje dijabetičarima.
Majčina dušica
Pomaže u pročišćavanju nosa tokom prehlade i astme. Utiče na bronhije tako što ih širi i sprečava razvoj gotovo svih bakterija. S velikim se uspehom koristi kod kašlja i bronhitisa. Korisna je i protiv bolova u mišićima. Često se upotrebljava kao sredstvo protiv grčeva i u lečenju probavnih smetnji kao što su oticanje, povraćanje, nadutost, usporeno varenje, grčevi u želucu i slabo izlučivanje žuči. Od majčine dušice pripremaju se čajevi, sirupi i tinkture, a radi lakšeg varenja korisno ga je kao začin dodavati masnim jelima.
Kopriva
List koprive bogat je vitaminima i mineralima, naročitom gvoždjem. Može se pripremati za jelo kao spanać ili sušiti za čaj. Pijenje čaja od koprive može da pojača uklanjanje natrijuma i mokraćne kiseline i tako olakša reumatizam i artritis. Koren koprive najčešće se koristi kod otežanog mokrenja zbog povećane prostate.
Glog
Glog jača i reguliše rad srca i krvni prisitsak. Osim što snižava povišen prisitsak, povišava preniski pritisak kod onih ljudi čiji je srčani mišić oslabljen. Koristan je u lečenju oštećenog srčanog mišića u starosti, kod upale srčanog mišića, u lečenju zakrčenja krvnih sudova i angine pectoris, a deluje i na smirenje nervnog sistema. Naravno, kod takvih bolesti je nužno posavetovati se s lekarom u vezi sa korišćenjem preparata.
Ruzmarin
Podstiče cirkulaciju i jača kapilare, poboljšava koncentraciju, pomaže protiv glavobolja i u lečenju infekcija disajnih puteva. Alkoholna tinktura od ruzmarina koristi se za masažu kod reume ili problema s cirkulacijom.
Kamilica
Eterično ulje kamilice ima protivupalno dejstvo na sluznice, pa tako udisanje para (inhaliranje) kamilice smiruje upalu sinusa i astmu. Budući da ublažava grčeve, kamilica je prikladan lek za bolove u želucu, bolne menstruacije i žučne i crevne kolike. Deluje i protiv gasova. Lako je podnosi i novorodjenčad.
B92