Đajić je izrazio očekivanje da će se saradnja sa univerzitetskom klinikom AKH, koja je doprinijela razvoju UKC-a Srpske, vratiti na nivo prije pandemije virusa korona.
Podsjetio je da je u februaru 2018. godine započeta kontinuirana medicinska edukacija kadra UKC-a koja podrazumijeva da svakog mjeseca dva ljekara ove ustanove idu na jednomjesečnu edukaciju u Beču, te da je do sada više od 40 ljekara UKC-a prošlo ovu edukciju.
Đajić je naglasio da ljekari koji su završili edukaciju već uvode nove terapijske i dijagnostičke metode, te da su samim tim doprinijeli razvoju UKC-a, a cilj rukovodstva najveće zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj je da ima najbolji kadar koji će koristiti najsavremenije metode.
On je rekao i da je planirano da se vantjelesna oplodnja vrši i u UKC-u Srpske, te da će doktor Frigo biti jedan od saradnika na ovom projektu.
Frigo, specijalista ginekologije i supspecijalista endokrinologije u AKH klinici, rekao je da je zadovoljan projektom razmjene dva centra.
On je dodao da se uspješna saradnja ogleda i u predavanjima koja je držao u Banjaluci, te da će austrijski ljekari nastaviti da dolaze u Banjaluku s ciljem razmjene stručnjaka, izražavajući zadovoljstvo dogovorenim nastavkom saradnje.
Dodao je da su dva centra započeli i naučni program, a nakon toga slijede međunarodne multicentrične studije koje će raditi zajedno.
Sastanku su prisustvovali i šef Predstavništva Republike Srpske u Austriji Mladen Filipović i banjalučki ljekar Boris Goronja koji je zaposlen u AKH klinici, saopšteno je iz UKC-a Srpske.
Doktoru Frigu, koji je i profesor na Medicinskom univerzitetu u Beču, uručeno je priznanje Zajednice srpskih klubova u Beču za podršku srpskoj zajednici u Austriji.
RTRS