Ljajić: Zahtjev Grabar Kitarović komplikuje odnose dvije zemlje

January 19, 2015, 8:07 am

Potpredsjednik Vlade i predsjednik Nacionalnog savjeta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić ocijenio je u izjavi Tanjugu da lider radikala, i poslije izbora u Hrvatskoj, “nažalost” ostaje predmet unturašnjo-političke debate u toj zemlji, istakavši da ni Srbija, od koje je traženo da se ogradi od Šešeljevih izjava, niti generalni sekretar UN nisu adresa za takve poruke.

– I jedna i druga su pogrešne adrese, što samo uvjerava da ovo nema veze ni sa pravom ni sa politikom, već samo sa marketingom. Svako zna da Ban Ki Mun o tome ne odlučuje, a još manje Srbija. Nas apsolutno niko ništa nije pitao. Jedina prava adresa za njihove zahtjeve jeste sudsko vijeće Haškog tribunala koje je donosilo sve ove odluke, rekao je Ljajić.

Naglasivši da niko ne može da objasni zašto se tolika važnost i značaj pridaje izjavama predsjednika “jedne vanparlamentarne stranke” Ljajić je ponovio da Srbija želi najbolje odnose sa Hrvatskom i da ovakve izjave ne idu u prilog tome.

– Ovo što se sada radi nije korak u dobrom pravcu. Mi želimo normalizaciju naših odnosa i nismo učinili nijedan korak da se oni pogoršaju, rekao je Ljajić.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da jezahtjev predsjednice Hrvatske čisto politička provokacija čiji je cilj da se Grabar Kitarović u hrvatskoj javnosti predstavi kao “pravovjerna”, dodavši da taj zahtjev ne bi trebalo da utiče na odluku suda niti brzinu sudskog postupka.

– Nije najjasnije zašto je Šešelj ponovo u epicentru pažnje u Hrvatskoj, jer taj postupak ide svojim tokom. On nije oslobođen, već čeka presudu. Vjerovatno u Hrvatskoj nestrpljenje izaziva činjenica da je Šešelj veoma bolestan i da nije isključen scenario kao u slučaju Slobodana Miloševića, koji je preminuo prije izricanja presude, zbog čega tim urgencijama žele da preduprede takav ishod, smatra Vuk Stanković.

Prema njegovim riječima zahtjev predsjednice Hrvatske generalnom sekretaru UN predstavlja brutalno miješanje politike u nezavisnost sudstva, dodavši da ne vejruje da će Ban Ki Mun taj zahtjev “uzeti za ozbiljno”.

– To je veoma nekorektan diplomatski gest, ali nisam očekivao drugačiji stav od desno orijentisane predsjednice. On, ionako zahlađene odnose dvije zemlje, čini još hladnijim i stvara još jednu distancu između srpskog i hrvatskog naroda, zaključio je Vuk Stanković.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *