Ovih dana, „Economist Intelligence Unit“ (EIU) je objavio svoj indeks „Global Liveability“, za rangiranje top 10 najboljih i 10 najgorih mjesta za život na svijetu u 2022.
Indeks je ocijenio 172 grada u pet kategorija: kultura, zdravstvena zaštita, obrazovanje, infrastruktura i zabava. Gradovi u Skandinaviji dominiraju na listi gradova u kojima se “živi najpodnošljivije”, zahvaljujući stabilnosti i dobroj infrastrukturi u regionu, prenosi Telegraf Biznis.
Stanovnici ovih gradova podržani su i dobrom zdravstvenom zaštitom i brojnim mogućnostima iz domena kulture i zabave, navodi se. Iz godine u godinu, gradovi u Austriji i Švajcarskoj imaju tendenciju da se visoko rangiraju na listama koje podrazumjevaju kvalitet života, zahvaljujući dobro razvijenoj socijalnoj tržišnoj ekonomiji.
Zanimljivo, na listama nema nijednog grada iz SAD.
Kao najbolje mjesto na svijetu za život, ponovo je ocijenjen Beč (Austrija), sa ocenom 95.1/100. Slijede Kopenhagen (Danska), Cirih (Švajcarska), Kalgari (Kanada), Vankuver (Kanada), Ženeva (Švajcarska), Frankfurt (Njemačka), Toronto (Kanada), Amsterdam (Holandija) i Osaka (Japan).
Dakle, interesantno je da se na listi, sačinjenoj od svega 10 najboljih mjesta za život na planeti, nalaze čak 3 kanadska grada, prenosi Telegraf Biznis.
Kada je riječ o najgorim destinacijama za život, na osnovu EIU izvještaja, stvari stoje ovako: prvo mjesto je zauzeo Damask (Sirija), Duala (Kamerun), Harare (Zimbabve), Daka (Bangladeš), zatim Port Moresbi (Papua Nova Gvineja), Karači (Pakistan), Alžir (Alžir), Tripoli (Libija), Lagos (Nigerija) i Tehran (Iran).
(Srpskainfo – FOTO: CHRISTIAN BRUNA/EPA)