Naučnik sa Univerziteta u Torontu, u Kanadi, snimio je trenutak kada je gurnuo ruku u veliku teglu sa „vrućim ledom“ – rastopljenim natrijum-acetatom, piše Dejli mejl.
Šta se dešava kad gurnete ruku u vrući led…
To je izazvalo atraktivnu kristalizaciju oko njegovih prstiju – za par sekundi nahvatao se debeo sloj leda!
Međutim, njemu nijednog trenutka nije bilo hladno na ruci, već toplo, kako i sam opisuje, „kao u toploj kupki“!
Na kraju je šaka završila u bloku „leda“, ali se vrlo lako oslobodio jer su kristali još uvek mekani, „poput sladoleda“.
Grejači za šake ili stomake beba kad imaju grčeve, rade na istom principu – natrijum-acetata
Objašnjavajući ovaj proces na Jutjubu, naučnik koji se ipak nije predstavio na kanalu NurdRage, rekao je sledeće: „Ovo se dešava jer supstanca u tegli nije led, kao onaj što se stvara od vode, već druga zvana natrijum-acetat trihidrat“.
„Normalan, čvrsti natrijum-acetat je istopljen u tečni koji je zatim ohlađen ispod tačke svog topljenja. U tom stanju, dodavanje nukleatora, kao što su kristali na mojoj ruci, izaziva momentalnu kristalizaciju natrijum-acetata.“
Inače, „vrući led“ se kreira uz pomoć natrijum-acetata, što je so dobijena reakcijom između natrijum-bikarbonata ili sode bikarbone, i sirćetne kiseline, odnosno sirćeta.
Tokom reakcije, natrijum-acetat se „zamrzava“ poput leda, zato što hladni rastvor iz tečnog prelazi u čvrsto stanje.
Ovaj proces je egzotermičan, što znači da je čvrsta struktura topla pri dodiru.
I, kao što rekosmo na početku, koristi se kod jastučastih grejača šaka, gde se ova reakcija izaziva pritiskom na metalno „dugmence“.