Za mljekarski sektor u Republici Srpskoj ove godine izdvojeno je dodatnih 10 miliona KM koji će biti isplaćeni po grlu, dok je od 1. januara ukupno povučeno više od 62 miliona KM, izjavio je pomoćnik ministra za poljoprivredu i prehrambenu industriju i ruralni razvoj Saša Lalić.
Lalić je nakon sastanka sa predstavnicima mljekarskog sektora u Srpskoj istakao da je u prvih šest mjeseci 3,3 miliona litara mlijeka više u otkupu i premiji u odnosu na isti period prošle godine.
Prema njegovim riječima, mljekarski sektor unapređuje i kupovina četiri nova muzna robota, a Ministarstvo će nastaviti da daje podršku mljekarima.
“Oko 20 odsto je veća otkupna cijena mlijeka u Republici Srpskoj u odnosu na Federaciju BiH i EU”, rekao je Lalić novinarima u Banjaluci, te dodao da će ove godine za kapitalne investicije biti odvojeno 65 miliona KM.
On je naglasio da je mljekarski sektor važan i povlači najviše sredstava, te da se moraju sagledati problemi u kompletnoj oblasti poljoprivrede, jer je godina bila izuzetno teška.
Lalić je podsjetio da ovogodišnji agrarni budžet iznosi 180 miliona KM, te da su subvencionisani i mali i veliki proizvođači.
“Htjeli smo da obuhvatimo što veći broj korisnika. Imaćemo 30 odsto korisnika podsticaja više u odnosu na prethodnu godinu”, naveo je Lalić, istakavši da je i veliki odziv kada je riječ o kapitalnim investicijama.
Predsjednik Udruženja mljekara Republike Srpske Milorad Arsenić ocijenio je da je kvalitet sirovog mlijeka u Srpskoj na visokom nivou, kao i da je potreba proizvođača mlijeka da se mjere podrške približe Srbiji i donekle FBiH.
Arsenić smatra da su mljekari ove godine oštećeni kada je u pitanju podrška na račun kapitalnih ulaganja, ističući da je proizvodnja poskupjela od 80 do 100 odsto u odnosu na dvije, tri godine.
“Nažalost, krajnji korisnik to mora platiti, ali svi smo u tome lancu i trenutno je stanje takvo”, naveo je Arsenić.
Predsjednik mljekare “Dule” iz Bijeljine Duško Cvjetinović rekao je da je trenutno prisutan blagi pad proizvodnje mlijeka zbog generalno loše godine, te da broj grla nije opao, ali i da prerađivači očekuju bolju premiju.
“Mislim da će otkupne cijene mlijeka ostati iste. To je moje predviđanje i mislim da će kod kolega biti isto mišljenje. Mislim da se i cijene proizvoda neće mijenjati u ovoj godini”, ocijenio je Cvijetinović.
On je dodao da svi uvijek traže više kada je riječ o podsticajima, ali i da trebaju biti svjesni da se na ovome pitanju mora i dalje raditi.
Izvor: Srna