Dodik je rekao da koalicija SNSD-a, DNS-a i SP-a u Republici Srpskoj ima većinu i da će u ponedjeljak, 24. novembra, biti formirano rukovodstvo Narodne skupštine, dok se formiranje nove vlade očekuje do 20. decembra.
“U Republici Srpskoj vjerujemo da možemo formirati vladu i usvojiti budžet do nove godine i sve naše aktivnosti narednih sedmica biće usmjerene ka tome”, najavio je Dodik.
Govoreći o formiranju vlasti na nivou BiH, Dodik je rekao da vladajuća koalicija u Republici Srpskoj smatra da politike koje se u Srpskoj budu utvrđivale kao bazične moraju da se odraze i u organima BiH.
On je dodao da vladajuća koalicija u Republici Srpskoj nije odustala od participacije u vlasti na nivou BiH.
Dodik je izrazio zahvalnost EU za razumijevanje prema BiH i novi, “mekši” pristup njenom evropskom putu, kao i njenu spremnost da ga podrži.
“U svakom slučaju, ova nova inicijativa podrazumijeva iskazanu podršku lidera i institucija BiH evropskom putu, pri čemu će se stvoriti uslovi da EU aktivira Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, nakon čega će se stvoriti i uslovi za podnošenje aplikacije za članstvo BiH”, rekao je Dodik.
On je naveo da se, nakon rješavanja bazičnih pitanja koja podrazumijevaju provođenje odluke “Sejdić i Finci” i uspostavljanje mehanizma koordinacije institucija na evropskom putu, može računati na dobijanje kandidatskog statusa.
“Aktiviranjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH bi mogla da aplicira za brojne fondove EU, što bi značajno poboljšalo našu ekonomiju”, rekao je Dodik.
On je podsjetio da su zvaničnici Republike Srpske i ranije imali pozitivan stav prema evropskom putu BiH i izrazio zahvalnost slovačkom šefu diplomatije na ranijoj saradnji i pomoći.
Lajčak je rekao da EU nema namjeru da se miješa u formiranje vlasti u BiH, ali da taj proces ne treba da traje predugo i da novoformirane institucije vlasti treba da imaju legitimitet i snagu da provode ekonomske i socijalne reforme i da vode BiH prema EU.
“EU je pružila ruku sa novim mehanizmom koji je prihvaćen, u ponedjeljak on postaje zvanični evropski prijedlog i mislim da je to korak ususret”, rekao je Lajčak.
On je dodao da ova inicijativa ne predstavlja smanjivanje uslova BiH, već “mekši” pristup kojim bi se počelo rješavanje lakših pitanja.
“EU želi da ohrabri BiH i da vidi da se proces započne”, rekao je Lajčak.
Prema njegovim riječima, prethodne četiri godine nisu iskorištene kada su u pitanju evropske integracije BiH, zbog čega bi u narednom periodu bilo potrebno napraviti vidljiv i značajan pomak.