“Slovačku bi negativno pogodila izgradnja gasovoda Južni tok. Ne samo da bi zaobišao Ukrajinu, već i Slovačku, i nestala bi naša uloga ključne tranzitne zemlje. S aspekta naših ekonomskih i političkih interesa, ovo je dobro rješenje”, kazao je slovačkim medijima Lajčak.
Šef slovačke diplomatije upozorio je da Južni tok ne bi predstavljao diverzifikaciju izvora energija za EU, već bi samo značio drugu trasu.
“Istovremeno, logično je (obustavljanje Južnog toka) zato što u EU važe izvjesna pravila koje je definisao treći energetski paket, a projekat Južnog toka, onako kako je predstavljen, ta pravila nije poštovao”, smatra Lajčak.
Tomaš Mareček, šef slovačkog preduzeća za transport gasa Eustrim, izjavio je još ove jeseni da bi podrška Brisela izgradnji Južnog toka bila jasan signal da Evropska unija nije spremna da podrži ukrajinske proevropske ambicije i da Ukrajina nije solidan partner za tranzit gasa.
Mareček je naglasio da su on i njegova kompanija veliki zagovornici uvoza ruskog gasa u Evropu ali da Južni tok ne bi toliko pomogao njihovom ruskom partneru Gasprom koliko bi nanio štete Ukrajini.
“Potencijalna podrška Južnog toka, posebno ako bude potpuna, nije pozitivna podrška našem partneru (Gaspromu) već je to u stvari apsolutno neprijateljski korak prema Ukrajini”, rekao je tada Mareček.
Agencije