Prema njegovim riječima, u pojedinim slučajevima utvrđeno je da stranci pasoše ili lične dokumente moraju ostaviti u hotelu u kojem odsjednu kao mjeru opreza da ne bi pobjegli ne plativši boravak.
– Ako se u BiH nađe osoba bez putnih dokumenata, a mi joj utvrdimo identitet, ta osoba, ako ne želi dobrovoljno da se vrati u svoju državu, odlazi u Imigracioni centar. Potom se obavljaju pripreme za povratak te osobe u zemlju odakle je došla. Toj osobi potom slijedi otkaz boravka u BiH i zabrana ulaska u BiH koja može trajati od jedne do pet godina – objasnio je Nizam za sarajevsku štampu.
Kontrolom vozila policija Republike Srpske ovog je ljeta pronašla više desetina lica afro-azijskog porijekla i iz Kuvajta koja nisu imala putne isprave.
Portparolka CJB Istočno Sarajevo Danka Tešić navela je da nije utvrđeno zašto su se i kuda državljani Kuvajta kretali bez identifikacionih i putnih isprava.
– Zadatak policije bio je da osobe bez identifikacionih i putnih isprava preda u nadležnost Ministarstva bezbjednosti BiH, Odsjek za strance, Terenska kancelarija Istočno Sarajevo – navela je Tešićeva.
List podsjeća na izjavu neimenovanog bivšeg zvaničnika u Ministarstvu bezbjednosti BiH iz 2013. godine da “postoji plan bogatog Kuvajta o iseljenju u Sarajevo oko 100.000 stanovnika najnižeg sloja, među kojima ima mnogo terorista i pripadnika raznih militantnih grupa”.