Žiri je u obrazloženju istakao da je nagrađena reportaža fascinantno autorsko djelo koje prikazuje svu ljepotu ovog novinarskog žanra.
– Ona prikazuje život i svijet koji živimo u raznim bojama ironije, sarkazma, kad je potrebno i cinizma. Video-zapis, koji pokazuje koliko su bliske kategorije vrhunska umjetnost i novinarstvo, vrhunski film i reportaža – naveo je žiri.
Kusturica, koji je bio spriječen da prisustvuje, obratio se okupljenima uključenjem u program.
– Poslije svih radova u sferi filma, televizije i videa, mislim da je došlo vreme da se radujemo i ovoj vrsti gran prija, kojeg sam dobio zahvaljujući Sputnjiku i ljudima koji su obezbijedili tu vrstu slobode da čovjek može da radi šta hoće – istakao je Kusturica.
U kategoriji radio-reportaža prvu i treću nagradu dobili su novinari Radio Beograda dva Rajko Milošević za reportažu “Laza Šećer” i Arijana Handan za “I pomislim da živ izađem odavde”, javio je RTS.
Druga nagrada pripala je novinarki Radio-televizije Vojvodine Aleksandri Bučko za reportažu “Protestni hor”.
Za televizijsku reportažu prvu nagradu dobila je Vanja Mijalkov sa TV Pirot za “Mumulj – rađanje umetnosti”, u kategoriji novinska reportaža Branko M. Žujović sa portala suboticke.rs za “Dugo putovanje u kovid”, dok je najbolja foto-reportaža Konstantina Novakovića za “Pir Šalijar”.
Prema odluci žirija, najbolja društveno odgovorna reportaža “Ožiljci” djelo je Ane Rajković sa Prve televizije.
Dobitnik “Zlatne Nike” za životno djelo i doprinos reportaži je novinar, književnik i pjesnik Pero Zubac.
Film “Reci mi osmijehom” u produkciji RTRS, čiji je scenarista i režiser naša koleginica Milana Majar, osvojio je drugo mjesto u kategoriji televizijska reportaža na 26. Internacionalnom festivalu reportaže i medija Interfer – Zlatna Nika u Beogradu.
Međunarodni festival medijske reportaže “Interfer Zlatna Nika” 26. put dodijelio je gran pri i priznanja u pet kategorija.
U okviru takmičarskih kategorija televizijske, novinske, radijske, foto i društveno odgovorne reportaže, na adresu festivala stiglo je više od 200 radova iz Srbije, Crne Gore, Republike Srpske, Holandije, Italije, Švedske, Sirije, Libana i mnogih drugih zemalja.
Izvor: RTRS/SRNA