“Moramo sve učiniti da teroristi ne mogu da zavedu još više, prije svega mladih ljudi”, podvukao je Kurc u intervjuu bečkom dnevniku “Kronen cajtung”.
On je naglasio da ne postoji stopostotna sigurnost da će Austrija biti pošteđena od terorizma, jer se iz Evrope više od 10.000 ljudi uputilo u rat u Siriju i Irak.
“Kada se budu vratili oni predstavljaju masivni bezbjednosni rizik za naša društva, a to se tiče ne samo Pariza i Brisela, već cijele Evrope, a tako i Austrije”, kazao je Kurc.
On je precizirao da se osobe, koje se vrate, a koje su počinile zločine negde drugo na svijetu, policijski prate.
“Međutim, posebno posljednjih godina vidimo da pojedini povratnici koriste izbjegličke rute, kako bi neprimjetno mogli da dospiju do Pariza i Brisela. Ja sam mnogo ranije, još u vrijeme faze politike dobrodošlice, upozoravao da ovo može da se dogodi i da to predstavlja bezbjednosni rizik po Evropu, a u međuvremenu se to i obistinilo”, rekao je Kurc.
Što se Austrije tiče, on ukazuje da je ta zemlja decenijama poslije “hladnog rata” živila u vremenu u kojem je postojala gotovo apsolutna bezbjednost u Evropi, a da su ukrajinski konflikt, radikalizacija i terorizam usred Evrope nešto što je donelo promjene.
“Tom rastu nesigurnosti moramo odlučno da se suprostavimo, time što se zalažemo za naše demokratije, pravne države i naš stil života. Uvjeren sam da naš put može biti snažniji od mržnje i terorizma”, naglasio je šef austrijske diplomatije.
Takođe je poručio da ne prihvata teze da terorizam ima veze sa islamom, ali ni onu da nema nikakvu krivicu.
“Potrebno je detaljno praviti razliku. Islam je priznata vjera i politički islamizam je nešto što kod nas ne bi trebalo da trpimo, jer vodi ka radikalizaciji i predstavlja ideološku osnovu za terorizam”, rekao je Kurc./rtrs