U nacrtu rezolucije Velike Britanije o Srebrenici osuđuje se svako poricanje genocida u Srebrenici, a članice UN se pozivaju da budućim generacijama “usade lekcije” iz prošlosti, odnosno apeluje na države da lekcije o ovakvim zločinima uđu u školske udžbenike.
O rezoluciju bi 7. jula, četiri dana prije obilježavanja dvije decenije od zločina u Srebrenici, trebalo da se izjasni Savjet bezbjednosti UN, a u međuvremenu je uzrokovala buru reagovanja na regionalnom nivou, ali i šire.
Tokom susreta sa bh. kolegom Igorom Crnadakom, Kurc se osvrnuo i na važnost “mirnog suživota”, za koji smatra da je “neizostavno moguć”, naglasivši važnost zajedničkog suprotstavljanja radikalizmu.
Kurc je istakao da Evropa treba islam evropske orijentacije, upravno onakav kakav je u BiH – umjeren i praktikovan na evropski način, prenijela je Fena.
Austrijski ministar je prokomentarisao i mogućnost ustavnih promjena u BiH, rekavši da je Dejton donio mir, ali ne i funkcionalan sistem, uvjeren da u kontekstu reformi na kojima se sada radi ne treba izgubiti iz vida da na duži rok treba razgovarati i o promjenama te vrste.
Šefovi diplomatija BiH i Austrije konstatovali su da su politički odnosi dviju zemalja više nego dobri, prijateljski, a posebno je značajno što su dobili i ekonomsku nadogradnju, jer je Austrija jedan od najvećih investitora u BiH.
Razgovarano je i o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH u procesu evropskih integracija, u kontekstu novog evropskog pristupa, a Crnadak očekuje da se u narednim sedmicama postigne dogovor i o reformnoj agendi.
Kurc je izrazio podršku svoje zemlje evropskom putu BiH, posebno u svjetlu nove inicijative Evropske unije, čiji je akcent na ekonomskim i socijalnim pitanjima.
“Međutim, vijesti iz BiH proteklih sedmica nas nisu obradovale, ali ono što još postoji jeste neophodnost da se ono što se očekuje u sklopu evropske agende uradi što prije i nastavi evropski put države”, upozorio je Kurc.
Austrijski zvaničnik, koji je u jednodnevnoj posjeti BiH, prethodno se sastao sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Denisom Zvizdićem, uz isticanje zainteresovanosti austrijskih investitora za ulaganje u BiH, kao i sa hrvatskim članom Predsjedništva BiH Draganom Čovićem.
Teme razgovora bile su bilateralna saradnja i politički odnosi između BiH i Austrije, koji su ocijenjeni kao veoma dobri i bez otvorenih pitanja, uz konstataciju da ima prostora za unapređenje saradnje na polju ekonomije i u oblasti trgovinske saradnje.
Agencije