Kupovina glasova pred izbore nažalost postala je normalna pojava. Iako su lokalni izbori tek polovinom novembra stranački aktivisti su već uveliko na terenu gdje odrađuju posao za stranke i stranačke šefove.
Proteklih dana pojavilo se nekoliko video snimaka na društvenim mrežama koji prikazuju ono što svi već odavno znaju a to je kupovina glasova za predstojeće lokalne izbore.
Cijena za jedan glas se kreće uglavnom od 50 do 100 KM, pričaju građani u neformalnom razgovoru iako se glasovi osim novcem kupuju i na druge načine, poput obećanja za pronalazak posla u državnim institucijama ili javnim preduzećima ili obećanjima u vidu određenih infrastrukturnih projekata koji se najčešće ogledaju u asfaltiranju prilaza kućama, dovođenje vode ili zamjena elektro mreže.
Pored kupovine i obećanja tu su svakako i određeni pritisci na radnike koji su zaposleni da ukoliko ne glasaju za tog i tog mogu da ostanu bez posla i slično.
Pojedinci koji prodaju glas to ne smataraju problematičnim dok veliki broj ljudi pa čak i više od polovine uopšte ne izlaze na glasanje jer ne vide smisao a vode se i pričom da stvarne rezultate izbora ne određuju birači već brojači u biračkim odborima, smatraju politički analitičari.
U svim lokalnim zajednicama i u RS i FBiH primjetno je da je prijavljen veliki broj stranaka, za koje je teško utvrditi odakle su se uopšte pojavile u toj sredini, pa tako ima slučajeva na primjer da se u Republici Srpskoj u lokalnoj zajednici gdje uopšte nema Hrvata i Bošnjaka pojavljuju liste stranaka sa ovim nacionalnim predznakom što je apsurd.
Zapravo je, kažu analitičari, u pitanju samo dobijanje mjesta u biračkom odboru kako bi se na taj način omogućila manipulacija sa upravljanjem izbornog procesa.
U BiH pred svake izbore ne priča se samo o mogućoj ili već počinjenoj izbornoj krađi, već i zloupotrebi funkcija za promociju pred svake izbore.
Tako je “Transparency International” uradio analizu prethodnih mjesec dana, gdje je došao do poražavajućih podataka.
Transparency je ispratio 263 javna događaja, gdje su zabilježili promociju stranaka ili kandidata, poput kandidatkinje i aktuelne gradonačelnice Visokog Amre Babić, koja je dijelila maske sa logom ili raspored časova za đake prvake.
Brojne stranke su već polijepile bilborde, iako kampanja još nije zvanično počela.
Pojedini su čak dijelili i steone junice ispred privatne mljekare čiji je vlasnik kandidat za načelnika.
Sve ove nepravilnosti Transparency je prijavio CIK-u. Ono što je dodatno zabrinjavajuće je i to da i najviši zvaničnici priznaju činjenicu da je kupovina glasova uzela maha i da je u neku ruku postala tako reći normalna pojava.
Nekadašnji član izborne komisije BiH Vehid Šehić kaže da pojedine stranke već sada raspolažu sa tačnim brojem glasova koje će dobiti na glasanju putem pošte.
Dodaje da je to opšte poznata stvar i da je riječ o tek jednom dijelu kriminalizacije izbornog procesa a uz to dovoljno je napomenuti da je već do sada za glasanje putem pošte iz inostranstva prijavljeno preko 100.000 birača što je za oko 50.000 glasača više u odnosu na prethodne izbore. Samim tim lako je izvesti zaključak.
Protekle sedmice u Istočnom Sarajevu i Sanskom Mostu pod sumnjom i optužbom za izborne prevare su uhapšene tri osobe čije prostorije u Sanskom Mostu su pretresli pripapadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA).
U pitanju su prostorije SDA-ovog poslanika Asima Kambera, a preostale dvije osobe su, Fazir Vukalić koji je Kamberov saradnik i sekretarka SDA Sanskog Mosta Mirela Husić.
Sumnja se da su izborne prevare počinili tokom opštih izbora u BiH 2018. godine. Oni su osumnjičeni da su, u svojstvu članova izbornih tijela, nezakonito glasali koristeći podatke preminulih osoba, kao i koristeći glasove za osobe koje nisu izašle na izbore, a sa ciljem da pribave što veći broj glasova za određene kandidate na listi SDA s područja Sanskog Mosta.
TV K3