Predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto izjavila je da ispunjavanje ključnih 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije ostaje prioritet u radu Savjeta ministara, te da je i na sastanku vladajućih stranaka na nivou BiH iskazana predanost zajedničkom radu na ispunjavanju evropske agende.
Krištova je na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH rekla da je Savjet ministara do sada utvrdio prijedloge zakona o izmjenama i dopunama zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu, slobodi pristupa informacijama u institucijama na nivou BiH, spoljnim poslovima, sklapanju i izvršenju međunarodnih ugovora.
Navodeći da je jučerašnji sastanak vladajućih stranaka bio korektan i da su svi bili fokusirani na ono što treba da bude zajednički rad, Krištova je podsjetila da je dogovoreno da sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH bude održana 22. avgusta, te da njoj prethodi još jedan sastanak stranaka.
– Suština je da se sve što je dogovoreno na Savjetu ministara nađe na Predstavničkom domu – rekla je Krištova i dodala da je dogovoreno da se formiraju radne grupe kako bi se usaglasili zakoni koji čekaju – o sudu i sukobu interesa, kao i drugi koji se tiču evropske agende.
Ona je precizirala da Savjet ministara utvrđuje zakone u skladu sa Ustavom BiH i usklađene sa evropskom legislativom EU, poštujući sve zakonodavne procedure, te da traži mišljenja nadležnih institucija.
– Nakon toga se utvrđuje prijedlog zakona u Savjetu ministara i šalje u Parlamentarnu skupštinu – navela je Krištova, koja je dodala da poslanici i delegati imaju pravo da kontaktiraju sa javnošću i predstavnicima međunarodne zajednice u vezi sa dostavljenim zakonima.
Ona je zaključila da su međusobno uvažavanje i kompromis jedini način kako da se dođe do iskoraka i dobra za sve konstitutivne narode BiH i njen evropski put.
Hrvatski delegat Zlatko Miletić pitao je Krištovu kada će se u parlamentu naći set zakona bitnih za evropski put, dok je bošnjački delegat Šefik DŽaferović tražio odgovor zašto Savjet ministara utvrđuje zakone koji nisu u skladu sa evropskom tekovinom.
(Srna – Foto: Arhiva)