Složenije lozinke se mogu činiti kao bezbjednije, ali one nisu toliko efikasne budući da hakeri često mogu da pogode njihovu kombinaciju slova, brojeva i ostalih znakova, zato stručnjaci predlažu drugačiji pristup.
Stručnjaci britanskog Nacionalnog centra za sajber bezbednost (NCSC) predlažu novi pristup kreiranju bezbednijih lozinki za različite onlajn naloge.
Oni tvrde da su lozinke koje se sastoje od tri nasumično izabrane riječi bezbjednije od kreiranja složenih kombinacija slova, brojeva i simbola. Lozinke kreirane od tri riječi se lako pamte, a osim toga, stvaraju neobične kombinacije slova, što ih čini dovoljno snažnim da onlajn naloge sačuvaju od napada sajber kriminalaca.
Nasuprot tome, iako se složenije lozinke mogu činiti kao bezbjednije, one nisu toliko efikasne budući da hakeri često mogu da pogode njihovu kombinaciju slova, brojeva i ostalih znakova pomoću specijalizovanih softvera, piše Guardian.
Ti softveri ciljaju na predvidive kombinacije koje se obično upotrebljavaju da bi lozinke djelovale složenije. Na primjer, pri smišljanju lozinki slovo “O” se često zamjenjuje nulom, a broj 1 znakom uzvika i slično.
Za razliku od takvih, lozinke kreirane od tri različite riječi obično su duže, pa su samim tim teže predvidive. Takođe, moguće kombinacije slova koje se pojavljuju u njima još uvijek nisu prepoznate od strane hakerskih algoritama za detekciju.
Britanski stručnjaci tvrde da upotrebom šifre od tri riječi korisnici postaju manje ranjivi, i dobijaju bezbjednije, duže i pamtljivije lozinke, piše Telegraf.rs.