“Postoji očigledan razlog za posetu – da se poboljšaju odnosi nakon Bregzita”, kaže vodeći ustavni stručnjak i istoričar ser Vernon Bogdanor.
Kako se navodi, to je prva državna poseta jednog britanskog monarha u poslednjih osam godina i učvrstiće ono što je Bakingemska palata nazvala “zajednička istorija, kultura i vrijednosti”. Poseta je usledila posle sastanka kralja i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, kada je najavljen sporazum o Bregzitu Severne Irske. Nakon krunisanja kraljice Elizabete II 1953. godine, njeno prvo putovanje bilo je obilazak zemalja Komonvelta.
Za kralja Čarlsa 70 godina kasnije, prioritet je izgradnja mostova sa evropskim saveznicima, posebno u vrijeme sukoba u Ukrajini.
Autor i istoričar Ser Entoni Seldon rekao je da je to poruka Nemačkoj da je “Britanija možda napustila Evropsku uniju, ali da ne napušta najmoćniju zemlju u Evropi”.
Kraljevski stručnjak profesor Polin Meklaran smatra da to što je ovo prvobitno bilo planirano kao dvostruko putovanje u Francusku i Nemačku bio je signal da se značaj ijedne zemlje za Veliku Britaniju ne dovodi u pitanje, odnosno da se ovde radi o realpolitici kao i o zbližavanju.
Istovremeno kralj Čarls će postati prvi britanski monarh koji će se obratiti njemačkom parlamentu, Bundestagu. Planirano je i da kraljevski par položi vence na spomen obilježje Svetog Nikolaja u Hamburgu, oštećenu ratnim savezničkim bombardovanjem. Svečani doček sa vojnim počastima bicće upriličen kod Brandenburške kapije, dok će državni banket biti održan u palati Belvju nemačkog predsjednika.
Izvor: Tanjug