Na potpisivanje granskog kolektivnog ugovora još čekaju u Sindikatu građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti. Zbog veoma lošeg stanja u sindikatu, apeluju na Vladu da što hitnije potpišu Opšti, a potom i Posebni kolektivni ugovor.
Gornja granica cijene rada do sada nije bila definisana ugovorom. Tako je situacija izmakla kontroli, pa je savjetnik gradonačelnika Doboja primao platu po nevjerovatnom koeficijentu 46. Novi posebni kolektivni ugovor to više ne dozvoljava.
– Utvrđeni su i rasponi za sve platne grupe, uključujući i načelnike odeljenja, tako da najniži koeficijent za načelnika odjeljenja iznosi 13, a najviši 19. Definisane su i plate savjetnika i menadžera koje mogu biti iste kao načelnika odjeljenja. Izuzetak su nerazvijene opštine koje mogu da imaju i manje plate – kaže Lejla Rešić, ministarka uprave i lokalne samouprave Republike Srpske.
Novi kolektivni ugovor rezultat je dogovora i kompromisa, kažu u sindikatu. Došlo je i do znatnog povećanja koeficijenata radnika.
– Mi smo se vodili time da povećamo najnižu platu, pa tako sad ne može biti manja od 400 maraka, uključujući i minuli rad i sve što ide uz platu. Tako da smo povećali i neke koeficijente – ističe Tomislav Vrhovac, predsjednik republičkog Sindikata uprave.
Na ovaj ugovor u Sindikatu građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti čekaju od juna. Vlada je, kažu, svrstala radnike u dvije grupe – budžetske korisnike, koji imaju potpisan ugovor, i radnike u realnom sektoru, čija prava zbog nepostojanja ugovora nisu zagarantovana. Apeluju na što hitnije potpisivanje Opšteg, pa i granskog ugovora.
– Imamo situaciju gdje su poslodavci fer prema radnicima, ali imamo problem gdje se ne plaćaju adekvatno prekovremeni rad, a to se dešava u privatnom sektoru – napominje Dragana Vrabičić, predsjednica Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti.
Sindikat ističe i loš odnos gradova prema komunalnim preduzećima. Poseban problem je, kažu, u građevinskom sektoru i Zavodu za izgradnju, gdje su radnici bez plate već 9 mjeseci.
RTRS