Delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je da je suština svih napada na Dan Republike to što je 9. januar jedan od ključnih identitetskih elemenata Republike Srpske, te pozvao sve građane Srbije da dođu u svoju kuću Republiku Srpsku na proslavu Dana Republike.
Kovačević je naglasio da je BiH odavno prevazišla svaki teatar apsurda, što treba da bude svima jasno, te naveo da se možda može očekivati i da se neustavnim proglasi i utorak, a srijeda ustavnim danom.
– Suština je da su 9. januara 1992. godine, prije ikakvih ratnih sukoba, prije nego što su muslimani i Hrvati nelegalno proglasili nezavisnu BiH, narodni poslanici kao izraz volje proglasili Republiku Srpsku i da se ta u miru proglašena Republika Srpska, koja nije željala rat, kada je napadnuta od onih koji su rat izazvali, branila i odbranila”, rekao je Kovačević za televiziju Prva.
Kovačević je ukazao i da je ta i takva Republika Srpska koja je nastala u miru i sa miroljubivim željama, u Dejtonu 1995. godine dobila svoju verifikaciju i međunarodno priznanje.
– Svi oni koji atakuju i ruše taj 9. januar žele da sruše to kao istorijske činjenice i da kažu ono što je rekao i čovjek koji je uložio apelaciju Ustavnom sudu BiH – da ne osporavaju da se slavi Dan Republike. Ne smeta im činjenica da mi imamo svoj dan niti da smo Republika i kažu: evo slavite dan kada vas je cijeli svijet prihvatio – 21. novembar /dan parafiranja Dejtonskog sporazuma/ – ukazao je Kovačević.
On je dodao da je u presudi navedeno da se 9. januar osporava zato jer se druga dva naroda ne prepoznaju s obzirom na to da je riječ o pravoslavnom prazniku.
– Kažu da treba da slavimo 21. novembra, a 21. novembra je opet pravoslavni praznik i dan kada veliki broj Srba slavi Aranđelovdan. Znači da nije uopšte u pitanju taj dan, to je sekularni, jedan građanski praznik, koji obilježavaju svi građani Republike Srpske – naveo je Kovačević.
On je ukazao da se nastoji srušiti stub, temelj identiteta Republike Srpske i pokazati da Srpska nije nastala u miru, da se nije branila, da nije dobila međunarodnu verifikaciju, nego da je tobože proizvod rata.
Odgovarajući na pitanje kako bi Republika Srpska reagovala da policijske agencije u BiH dobiju nalog da hapse učesnike proslave 9. januara, Kovačević je rekao da Policija Republike Srpske ne bi dozvolila da se bilo koji građanin hapsi ili na bilo koji način proganja ili malteretira zbog toga što poštuje zakone Republike Srpske.
Dodao je da je evidentno da svako onaj ko želi da ide u tom pravcu želi i destabilizaciju.
Kovačević je rekao da je potpuno jasno da je Kristijan Šmit, koji nije nikakav visoki predstavnik, došao u BiH kao faktor nestabilnosti i neko ko ima samo jedan zadatak, a to je da radi protiv Republike Srpske i da destabilizuje prilike u BiH.
On je ukazao da je postojao prijedlog rezolucije o imenovanju Šmita u Savjetu bezbjednosti UN, koju su predložili Kina i Ruska Federacija, a koju su SAD, Francuska, Velika Britanija i neki drugi onemogućili.
– Suština je bila da su predlagači stavili da on nema pravo na upotrebu nezakonitih, antidejtonskih bonskih ovlaštenja i da se njegov mandat ograniči na godinu ili pet. Mi nismo imali ništa protiv toga da se imenuje posljednji visoki predstavnik – rekao je Kovačević.
Odgovarajući na pitanje da li se situacija zaoštrila i zbog najava da će Šmit proglasiti zakon o imovini i zbog čega je on sporan za Srpsku, Kovačević je upitao kako bi bilo da neki stranac dođe u Srbiju i kaže da imovina Srbije više nije njena ili da predsjednik Srpske Milorad Dodik dođe u Njemačku i da uprkos kancelaru, parlamentu Njemačke i svim institucijama, kaže da to više nije imovina Njemačke, nego EU, Francuske ili nekog drugog.
On je rekao da je Dejtonski sporazum jasno odredio da su nadležnosti BiH spoljna politika, monetarna politika i spoljna trgovina.
– U sljedećem članu Ustava je napisano da ono što nije izričito navedeno kao nadležnost BiH pripada entitetima, odnosno Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Imovina nije navedena. Ono što jeste navedeno jeste da 51 odsto teritorije sa svime što toj teritoriji pripada FBiH, a 49 odsto Republici Srpskoj. I tu su stvari potpuno jasne – rekao je Kovačević.
Kovačević je naglasio da visoki predstavnik u BiH ne postoji, da nije potvrđen rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN, a da se oslovljavanjem kao “visokog predstavnika” krše i prava Srbije i Republike Srpske, jer je postojanje te funkcije predviđeno aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, čije su potpisnice između ostalog i Srbija i Srpska.
– On je jedan obični njemački državljanin, stranac u BiH koji se zove Kristijan Šmit – dodao je Kovačević.
RTRS (Foto: arhiva)