Glasanje ambasadora BiH pri UN Svena Alkalaja o suspenziji članstva Rusije u Savjetu UN za ljudska prava nije stav BiH, poručio je savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Radovan Kovačević i izrazio nadu da će Moskva razumjeti okolnosti da je to odluka pojedinca na koju nije imao pravo.
Kovačević je naglasio da BiH o tome nema svoj stav, jer je spoljna politika u nadležnosti Predsjedništva BiH koje, uprkos zahtjevu srpskog člana Milorada Dodika, nije razmatralo situaciju u Ukrajini.
On je za RTRS ponovio da niko drugi osim Predsjedništva BiH ne može da kreira stavove BiH u oblasti spoljne politike, ni Ministarstvo inostranih poslova na čelu sa Biserom Turković, niti neko od ambasadora.
Kovačević ističe da se u sprezi bošnjačkih članova Predsjedništva BiH i bošnjačkih ambasadora donose odluke bez konsenzusa unutar BiH, bez stava Republike Srpske i građana Srpske koje u Predsjedništvu BiH predstavlja Dodik.
Napominjući da se te odluke donose bez predstavnika srpskog, ali i hrvatskog naroda, Kovačević je rekao da su bošnjački politički predstavnici potpuno zgazili Dejtonski sporazum, koji u potpunosti ingorišu i svakodnevno na najstravičniji način skrnave, te da se sve to se dešava uz blagoslov zapadnog dijela međunarodne zajednice, prvenstveno SAD.
“To je nešto jako loše i ne vodi BiH ni u kakvu svijetlu budućnost, nego u neke tamne ćoškove. To sigurno neće završti dobro za BiH”, smatra Kovačević.
Kovačević je naglasio da Republika Srpska ne ugrožava integritet i suverenitet BiH, već se zalaže za BiH suvereno u skladu sa Ustavom donosi svoje odluke, ali da to neko potpuno ignoriše i donosi odluke koje su protivne interesima BiH.
“Za BiH, kao postkonfliktno društvo, u ovim okolnostima, u sukobu velikih, najbolje bi bilo da ostane neutralna”, istakao je Kovačević, dodajući da bi to bilo dobro za sve u BiH.
Komentarišući najavu dolaska iz NJemačke novog kontingenta pripadnika EUFOR-a i to pred izbore, Kovačeviće je rekao da su sve to loše poruke.
On je podsjetio da je prije pola godine donošena odluka u Savjetu bezbjednosti o produženju misije Altea, te da je Dodik tada to kao potpuno dobronamjeran čovjek, podržao da je BiH potrebna jedna dobronamjerna misija koja će čuvati i štitit sve u BiH.
“Data je poruka da mi to podržavamo, ali ovo sada što imamo ne vidimo kao dobronamjerno”, dodao je Kovačević.
On je istakao da u BiH, u kojoj ne postoje bilo kakve bezbjednosne prijetnje, u kojoj niko ne prijeti ratom, trupe Eufora se vide ispred RTV-a, vrtića i osnovnih škola, te zapitao da nisu djeca bezbjednosna prijetnja.
Kovačević je naglasio da su to ekstremno loše poruke u zemlji koja je mirna i da su snage Eufora jedine koji unose nemir i osjećaj nesigurnosti.
On je naglasio da bi bilo mnogo pametnije da su predstavnici NJemačke došli u Republiku Srpsku i saslušali njene argumente zasnovane isključivo na Dejtonskom mirovnom sporazumu.
SRNA