Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević istakao je da je jučerašnji događaj u Predsjedništvu BiH, kada su dva bošnjačka člana preglasali srpskog člana Predsjedništva, najdirektniji mogući prikaz na koji način političko Sarajevo vidi BiH – tako da u njoj Hrvata uopšte nema, a da se Srbi ne pitaju apsolutno ništa.
– Ono što im moramo poručiti jeste da od toga nema ništa i da od toga nikada neće biti ništa. Ono što bi oni najprije morali da shvate jeste da BiH može da postoji i može da opstane isključivo kao dejtonska BiH, u kojoj se poštuje Ustav, ravnopravnost dva entiteta i ravnopravnost tri konstitutivna naroda – izjavio je Kovačević za Srnu.
Ono što zabrinjava, ukazao je on, osim toga što političko Sarajevo smatra da ne trebaju ništa da pitaju ni Hrvate ni Srbe u BiH, jeste da oni očigledno smatraju da ne trebaju na isti takav način ni da poštuju Ustav BiH, koji je jasno odredio šta su to nadležnosti BiH – imovina to nije, i isto tako jasno je odredio šta su to nadležnosti Predsjedništva BiH – imovina to, ponovo, aposlutno nije.
– Dakle, da bi Predsjedništvo BiH moglo da razgovara o imovini, za tako nešto bi moralo, kako Ustav kaže, da postoji saglasnost entiteta. S obzirom da te saglasnosti nema i nikada je neće biti, stvari su potpuno jasne – konstatovao je Kovačević.
On je dodao da je veoma bitno da se prokomentariše i ta činjenica da su određeni ljudi iz opozicije iz Republike Srpske, očigledno potpuno neupućeni, postavili pitanje zašto Željka Cvijanović nije uložila veto.
– Veto nije moguće uložiti na pitanja koja nisu uopšte u nadležnosti Predsjedništva BiH, a i one stvari koje jesu moraju da da se konkretno tiču spoljne politike, da bi bilo koji od članova Predsjedništva mogao da uloži veto, tako da ova stvar će biti veoma jednostavno riješena na Kolegijumu Predstavničkog i Doma naroda u Parlamentarnoj skupštini BiH, jer će veoma jednostavno biti zaključeno da je riječ o pitanjima koja nisu u nadležnosti Predsjedništva BiH i nisu u nadležnosti BiH i njenih institucija, nego u jasnoj i izričitoj nadležnosti Republike Srpske i FBiH – zaključio je Kovačević.
Izvor: Srna