Košarkaši Denvera savladali Golden Stejt, “dabl-dabl” Јokića (VIDEO)

December 26, 2023, 7:10 am

Košarkaši Denvera pobedili su Golden Stejt Voriorse rezultatom 120:114 u božićnom NBA specijalu. Nikola Јokić je postigao 26 poena, od kojih čak 18 sa linije slobodnih bacanja.

Ključna za trijumf Denvera bila je serija od pet vezanih poena DŽamala Marija, na koju se jednim pogođenim slobodnim bacanjem nadovezao Aron Gordon. Odlepili su se domaći u tom trenutku na plus sedam (114:107), a do kraja je ostalo samo dva minuta, pa ni trojka koju je Stef Kari pogodio već u narednom napadu nije nagovijestila da ima vremena za preokret.

Denver je bio bolji na početku utakmice, služio ga je šut, pa je već krajem uvodne četvrtine prvi put stekao dvocifrenu prednost. Ipak, brzo su se vratili Voriorsi. Dario Šarić je ulaskom sa klupe ponudio dodatne opcije u napadu, vezao je četiri poena i smanjio na 29:26 do kraja perioda.

Početak drugog kvartala obilježili su precizni šutevi za tri poena Krisa Pola i serija Golden Stejta 9:0 kojom je, bez Stefa Karija na parketu, preuzeo blago vođstvo. Do kraja poluvremena niko nije stekao osjetniju prednost, pa su igrači otišli na veliki odmor dok je na semaforu pisalo 54:53 za goste.

I treća četvrtina je bila izjednačena. Denver se pred kraj odlijepio na plus osam, ali nije “ratnicima” trebalo dugo da vrate rezultat u ravnotežu.

Smenjivali su se timovi u vođstvu i tokom poslednjih 12 minuta košarke, sve dok domaći nisu umakli na tada već nedostižnih plus sedam.

Јokić izveo 18 slobodnih bacanja, bez promašaja

Srpski košarkaš Nikola Јokić završio je utakmicu sa 26 postignutih poena, mada je bio košgeterski neprimetan u prvom poluvremenu – ubacio je samo šest poena, a nije ga večeras služio ni šut – 4/12 iz igre, 0/2 za tri.

Јokić se nije ni trudio da po svaku cijenu napada obruč, ali je radio sve ostalo i itekako pomogao svom timu – konstantno je privlačio pažnju odbrane Golden Stejta, ostavljajući saigračima prostora da zauzmu dobre pozicije, gdje ih je redovno pronalazio lucidnim dodavanjima, podijelivši osam aistencija. Mučio je Јokić svoje čuvare i u reketu – uhvatio je 14 lopti i iznudio veliki broj faulova, pa je izveo čak 18 slobodnih bacanja, bez promašaja.

Svi košarkaši iz prve petorke Denvera postigli su dvocifren broj poena – pored Јokićevih 26, Mari je ubacio 28, Porter DŽunior 19, a Gordon i Koldvel-Poup po 16.

Najefikasniji među igračima Golden Stejta bio je Endru Vigins sa 22 postignuta poena. Pored Karijevog imena na semaforu piše 18, mada ga je izdalo najjače oružje – pogodio je samo tri šuta za tri poena iz 13 pokušaja, zbog čega je bio na jednocifrenom učinku sve do sredine trećeg kvartala.

Zapaženu ulogu je odigrao i reprezentativac Hrvatske Dario Šarić – postigao je 14 poena i uhvatio pet lopti, a bilo je perioda kada je bio prva napadačka opcija Golden Stejta.