Vječiti rivali su trenutno poravnati na vrhu sa sedam pehara.
Partizanu je ovo četvrto uzastopno finale, dva od prethodna tri je gubio od Zvezde, a upravo je najljućeg rivala pobijedio 3:2 u seriji za pehar 2023. godine.
To je ujedno i jedini trofej koji su košarkaši Partizana osvojili od povratka Željka Obradovića na mjesto trenera 2021. godine.
Budućnost je slavila samo jednom u regionalnom takmičenju, 2018. godine, a gubila je dva finala, 2019. i 2021. godine. U sva tri dosadašnja finala Budućnost je igrala protiv Zvezde.
U oba meča koja su finalisti odigrali u regularnom dijelu ove sezone slavila je Budućnost.
Podgoričani su 15. decembra pobijedili u Beogradu rezultatom 97:90, dok je 14. aprila u “Morači” bilo 81:77.
Trener Budućnosti Andrej Žakelj rekao je da njegova ekipa jedva čeka prvu utakmicu.
– Imamo malo problema sa povredama, ali ovo je finale, daćemo maksimum, drugačiji je protivnik nego u polufinalu. Moramo da imamo više fokusa u odbrani, kao i odgovornosti u igri jedan na jedan i “pik end rolu” i da kontrolišemo skok, to su najbitnije stvari. U napadu bi trebalo da igramo brzo, timski kao što smo i do sad. Partizan ima vrhunski tim, u boljoj je formi nego ranije, dobri su šuteri, a imaju i visoke igrače koji mogu da naprave razliku – rekao je Žakelj pred finale.
Šef struke Partizana Željko Obradović vodiće “crno-bele” u četvrtom uzastopnom finalu ABA lige.
– Prva utakmica u finalnoj seriji je veoma važna. Motivacija, želja, glad i kontrola emocija ključni su faktori u svakoj finalnoj seriji, tako će biti i ovog puta – rekao je Obradović
Poslije večerašnjeg, drugi meč je na programu 7. juna, takođe u Podgorici. Treći meč igraće se u utorak 10. juna u Beogradu.
Ukoliko bude bilo potrebe, četvrta utakmica biće na istom mjestu u četvrtak 12. juna. Eventualna majstorica igrala bi se u Podgorici u ponedeljak 16. juna.
Šampion regionalnog takmičenja biće klub koji prvi dođe do tri trijumfa.
(Tanjug – Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ/nr)