Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac rekao je danas da je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković “opalila šamar” ljudima koji žive uz rijeku Unu time što je povukla odluku o formiranju ekspertskog tima BiH za rješavanje pitanja Trgovske gore.
“Mi ne smijemo zakasniti s procedurama ni sat vremena ako želimo da Hrvatsku spriječimo u njenom planu”, izjavio je Košarac novinarima u Sarajevu.
On je izrazio nadu da će na sjednici Savjeta ministara, koja bi trebalo da bude održana 9. jula, biti usvojene odluke o imenovanju ekspertskog i pravnog tima koji će se suprotstaviti namjerama Hrvatske da izgradi odlagalište nuklearnog otpada na području Trgovske gore, uz granicu sa BiH.
Prvi koraci za formiranje pravnog tima već danas
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac rekao je da će danas u proceduru u Savjet ministara uputiti odluku o imenovanju Pravnog tima za izradu strategije pravne zaštite interesa BiH u vezi sa pitanjem odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Košarac je na video-konferenciji sa članovima Koordinacionog tijela za problematiku odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora rekao da ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković nije imala adekvatnu argumentaciju da zaustavlja proces imenovanja ekspertskog tima, te da svojim djelovanjem dovodi u opasnu zonu građane cijele BiH, a posebno one koji žive u opštinama u slivu rijeke Une.
“Napominjem da je Hrvatska već krenula sa izradom studije izvodljivosti na Trgovskoj gori i da je neophodno da paralelno sa njihovim stručnjacima rade i eksperti iz BiH”, poručio je Košarac na današnjoj video-konferenciji.
Članovi Koordinacionog tijela ministar prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske Srebrenka Golić, ministar za životnu sredinu i turizam FBiH Edita Đapo i direktor Regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu bezbjednost BiH Marinko Zeljko saglasni su u ocjeni da je postupak Turkovićeve neprihvatljiv, te baziran na neargumentovanim i netačnim informacijama.
Članovi Koordinacionog tijela podsjetili su da je Radna grupa za praćenje stanja i aktivnosti u vezi sa mogućom izgradnjom odlagališta radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora, koju je Savjet ministara usvojio 21. marta 2016. godine, a na koju se u javnosti poziva Turkovićeva, prestala da postoji nakon što je Savjet ministara BiH je na sjednici 21. maja ove godine donio odluku o imenovanju članova Koordinacionog tijela za problematiku odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora.
Analizirajući tvrdnje Turkovićeve u vezi sa finansiranjem ekspertskog tima, članovi Koordinacionog tijela su napomenuli da je odlukom o imenovanju ekspertskog tima, između ostalog, definisano da će sredstva za rad ovog tima biti utvrđena posebnim aktom koji će donijeti Savjet ministara.
“Niko ne govori o basnoslovnim iznosima, već sredstvima koja će biti izdvojena u skladu sa Zakonom o platama i naknadama u institucijama BiH i posebnim aktom Savjeta ministara”, naglasio je Košarac.
Na današnjoj video-konferenciji zatraženo je da Turkovićeva dostavi Savjetu ministara informaciju o aktivnostima koje je preduzela u vezi sa rješavanjem problema izgradnje odlagališta za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo na lokaciji Trgovska gora, referišući se na zaključke Predsjedništva BiH sa sjednice 22. marta prošle godine u vezi sa ovom problematikom, kao i na dokumente i deklaracije drugih nadležnih tijela.
Članovi Koordinacionog tijela uputili su podršku Košarcu u nastojanju da na narednoj sjednici Savjeta ministara ponovo delegira odluku o imenovanju ekspertskog tima za praćenje stanja i aktivnosti u vezi sa problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora.
(Srna – Foto: N.N.)