Košarac: Referendum može zaustaviti samo ispunjavanje uslova Srpske

August 6, 2015, 8:53 am

“Ukoliko se naši uslovi ne ispune, referendum je nemoguće zaustaviti”, rekao je Košarac.

On je podsjetio da je riječ o uspostavljanju nezavisnog suda i tužilaštva, procesuiranju, i to u najkraćem mogućem roku, svih najtežih ratnih zločina nad Srbima, promjeni Krivičnog zakona u dijelu u kome se nadležnost pravosudnih institucija na nivou BiH proširuje na entitetske pravosudne institucije, te ukidanju retroaktivne primjene Krivičnog zakona BiH.

“Za sada, međutim, ne vidimo spremnost međunarodnih zvaničnika, niti vodećih bošnjačkih političara da razgovaraju o ovim pitanjima”, rekao je Košarac.

Košarac kaže da je odluka Narodne skupštine Srpske o održavanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH u potpunosti zasnovana na odredbama Ustava Srpske i Zakonu o referendumu Republike Srpske iz 2010. godine, koji nije osporila nijedna domaća ili međunarodna institucija.

“Odluka je, dakle, potpuno legalna i još više legitimna, jer su pravosudne institucije na nivou BiH u potpunosti izgubile kredibilitet i povjerenje građana Srpske, posebno porodica srpskih žrtava ratnih zločina, koje referendum vide kao jedino moguće sredstvo da za svog života dočekaju pravdu”, istakao je Košarac.

On navodi da još nije čuo, ni vidio bilo kakvo ozbiljno ni stručno osporavanje referenduma.

“Uostalom, zvaničnici Srpske više puta su pozivali sve međunarodne zvaničnike koji se protive referendumu da citiraju članove Ustava BiH u kojima piše da je referendum neustavan i da na nivou BiH postoje institucije kakve su Tužilaštvo i Sud BiH. Niko nikada nije odgovorio na takve pozive”, konstatovao je Košarac.

On je upozorio da četvorogodišnji strukturalni dijalog nije promijenio situaciju u kojoj pravosudne institucije na nivou BiH iz dana u dan pokazuju da nisu ništa drugo nego instrument u rukama bošnjačkih političara.

“Mi pune četiri godine čekamo da se ispune obećanja koja smo dobili od najviših zvaničnika EU u vezi sa uspostavljanjem nezavisnih i nepristrasnih pravosudnih institucija na nivou BiH. Umjesto toga, nakon četiri godine takozvanog strukturalnog dijaloga imamo situaciju da Tužilaštvo BiH otvoreno pruža utočište Naseru Oriću i njemu sličnim zločincima”, istakao je Košarac.

Navodeći da ovakvo ponašanje Tužilaštva BiH na najgrublji način vrijeđa porodice žrtva zločina i dovodi do političkih tenzija u zemlji i u regionu, Košarac je zaključio da se pravosuđe zbog toga mora vratiti u okvire Dejtona.

Govoreći o spekulacijama da bi referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH mogao biti uvod u referendum o samostalnosti Srpske, Košarac je istakao da je svakoga dana sve više dokaza za tvrdnju da ovakva BiH nije moguća, poput činjenice da su u Sarajevu učinili sve da zataškaju uzroke i posljedice terorističkog napada na Policijsku stanicu u Zvorniku.

“Što je još gore, vrh SDA insistirao je na tome da se taj teroristički čin, čiji podstrekači još nisu procesuirani, po svaku cijenu izjednači sa legalnom i legitimnom antiterorističkom akcijom MUP-a Srpske”, rekao je Košarac.

On je dodao da je nečinjenje policijskih i pravosudnih organa na nivou BiH i nepostojanje političke volje za obračun s ekstremistima dovelo i do pokušaja linča i ubistva premijera Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima.

“Jesu li otkriveni i kažnjeni počinioci tog zlodjela? Nisu! Ko je od policijskih funkcionera proglašen odgovornim za ono što se desilo u Potočarima? Niko! A za to vrijeme u Sudu BiH ekspresno se potvrđuje prvostepena presuda direktoru SIPA Goranu Zupcu, čime se omogućava njegova smjena s te pozicije”, napomenuo je Košarac.

On je ocijenio da se na taj način Tužilaštvo i Sud BiH, po nalogu SDA, politički svete Zupcu, koji se drznuo da hapsi Šemsudina Mehmedovića, protiv kojeg postoje ozbiljne optužbe za ratne zločine nad Srbima.

“Sve mi to znamo, baš kao što znamo da je 25 poslanika u Predstavničkom domu parlamenta BiH slanjem pisma generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu na najozbiljniji način od rata naovamo prekršilo Dejtonski mirovni sporazum, odnosno Ustav BiH, u pokušaju da ponište entitetsko glasanje”, navodi Košarac.

On je upozorio da sve to prolazi bez ikakve političke odgovornosti i reakcije stranaca, koji se utrkuju u tome ko će glasnije osporavati pravo Republike Srpske da organizuje referendum.

“Zato se mi u SNSD-u svakog dana pitamo: šta će Srpska u takvoj BiH?! I zašto bi referendum o samostalnosti Republike Srpske bio veći grijeh od pisma 25 poslanika, koji su na taj način pokazali da ne uvažavaju Republiku Srpsku i naše stavove i da to neće činiti ni u budućnosti?!”, istakao je Košarac.
(RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *