Košarac je naveo da je Mektić u nekoliko izjava rekao da “niko neće biti zaštićen, preskočen ili zaobiđen, da će se ući u svaki predmet, te da je konačno došlo vrijeme da se počnu procesuirati lica odgovorna za mnoga politička ubistva”.
“Ako sam Vas ispravno citirao, vjerujem da to znači da ćete se, zajedno sa Tužilaštvom BiH, ozbiljno pozabaviti i slučajevima ubistava Srđana Kneževića, Riste Jugovića i Željka Markovića, koja su se, kako Vam je vjerovatno poznato, desila u periodu od avgusta 1998. do septembra 2002. godine u Istočnom Sarajevu”, istakao je Košarac u otvorenom pismu upućenom Mektiću.
Košarac je naveo da to od Mektića sigurno očekuju i porodice ubijenih, koje više od jedne decenije čekaju pravdu.
On je podsjetio da je, kao delegat u Domu naroda parlamenta BiH, 29. aprila prošle godine postavio delegatsko pitanje Tužilaštvu BiH u vezi sa pomenutim ubistvima i da na to pitanje nikada nije dobio zvaničan odgovor.
“Moje pismo predsjedniku Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH u vezi s ovim slučajevima shvaćeno je kao prijava i proslijeđeno je disciplinskom tužiocu VSTS-a, koji me, takođe, nije obavijestio o bilo kakvim aktivnostima koje je preduzeo protiv tužioca ili tužilaca nadležnih za ove slučajeve”, dodao je Košarac.
On je naglasio da je u direktnim kontaktima sa predstavnicima VSTS-a BiH dobio potvrdu da su predmeti ubistva Riste Jugovića i Željka Markovića od marta 2006. godine u nadležnosti Tužilaštva BiH, koje, izgleda, nema namjeru da ove slučajeve pokrene s mrtve tačke, uprkos kredibilnim informacijama da u policijskoj istrazi o tim slučajevima postoje značajni pomaci.
Košarac je naveo da su takve informacije još u novembru 2013. godine potvrdili i zvaničnici Sipe, saopštivši da su rezultate istrage proslijedili Tužilaštvu BiH.
U otvorenom pismu Košarac je naglasio da je s posebnom pažnjom pratio informacije koje su posredstvom medija plasirane u javnost nakon susreta Mektića sa glavnim tužiocem Tužilaštva BiH Goranom Salihovićem početkom mjeseca u Sarajevu.
“Javni susreti tužioca Salihovića sa srpskim predstavnicima u zajedničkim institucijama isuviše su rijetki da ne bi bili zanimljivi, pogotovo onima koji se godinama bave katastrofalno lošim, rekao bih skandaloznim rezultatima pravosuđa na nivou BiH, posebno kad je riječ o procesuiranju ratnih zločina nad Srbima.
Zbog toga izražavam žaljenje što se, barem prema sadržaju zvaničnih saopštenja nakon sastanka, tužilac Salihović i Vi niste dotakli teme neprocesuiranih ratnih zločina nad Srbima, koja, prema mom mišljenju, predstavlja jednu od ozbiljnih prijetnji stanju bezbjednosti u ovoj zemlji”, navodi se u pismu.
Košarac je izrazio žaljenje ako je Mektić, kao zvaničnik Republike Srpske u zajedničkim institucijama, propustio rijetku priliku da Salihovića upozori na nerad, pristrasnost, prikrivanje dokaza i zataškavanje najstrašnijih zločina nad Srbima.
“Žalim ako mu niste prenijeli ogromno nezadovoljstvo porodica ubijenih i nestalih Srba, od kojih neke i duže od dvije decenije čekaju pravdu i tragaju za svojim najmilijim”, ističe Košarac.
On je naglasio da ima pravo da sumnja da je Mektić glavnom tužiocu prenio činjenicu da je značajan broj srpskih poslanika u parlamentu BiH očekivao da će se Tužilaštvo BiH barem malo profesionalnije odnositi prema ogromnoj količini ozbiljnih dokaza o umiješanosti Šefika Džaferovića u prikrivanje i neprocesuiranje zločina nad Srbima, zbog čega već mjesecima poslanici SNSD i DNS bezuspješno traže parlamentarnu raspravu i odbijaju da prisustvuju sjednicama Predstavničkog doma parlamenta BiH kojima Džaferović predsjedava.
S druge strane, Košarac je izrazio zadovoljstvo Mektićevim najavama da će se Tužilaštvo BiH, zajedno sa Ministarstvom bezbjednosti BiH i policijskim agencijama koje djeluju u okviru tog ministarstva, ozbiljno pozabaviti organizovanim kriminalom, korupcijom, borbom protiv terorizma i, posebno, sankcionisanjem onih lica koja se nezakonito pridružuju stranim vojnim, paravojnim i terorističkim organizacijama.