Policijska akcija „Divič“ u kojoj je u Brčkom i Bijeljin uhapšeno 11 osoba među kojim su i pripadnici Granične policije i pripadnici UIO BiH koje bi trebale da se bore protiv korupcije i šverca pokazuje svu tragediju BiH kao države.
Osumnjičeni su da su kao pripadnici oganizovane kriminale grupe krijumčarili raznovrsnu robu iz Srbije u BiH i obrnuto.
– Korupcija ozbiljan problem na svim nivoima i u mnogim agencijama, izjavio je portparol UIO BiH Ratko Kovačević.
U slučaju uhapšenih pripadnika Uprave postupaće prema odlukama suda, a to znači:
-Mi ćemo naravno postupati u skladu sa odlukama pravosudnih institucija. Tamo gdje bude bio osnov za suspenziju sa radnog mjesta, naravno da će naša nadležna služba suspendovati te ljude i provešćemo disciplinski postupak u skladu sa utvrđenim činjeničnim stanjem a disciplinska komisija će izreći mjere. Mi očekujemo dobre, konkretne informacije, izjavio je Kovačević.
Kako bi suzbili korupciju iz UIO su danas na granicnim prelazima dijeljeni letke licima koju ulaze u BiH u okviru kampanje “Stop korupciji” koja će trajati do kraja novembra.
– Želimo pojasniti šta je to korupcija i šta je koruptivno ponašanje kada je u pitanju UIO BiH i kada su u pitnaju indirektni porezi. Isto tako na koji način gdje, kada i kako građani mogu prijavti bilo kavo koruptivno ponašanje naših službenika, kaže Kovoačević.
Trajna misija UIO borba protiv korupcije i obezbjeđenje okruženja u kojem se neće razvijati korupcija kaze Šef Odsjeka za profesionalne standarde u UIO BiH Tatjana Stojanović.
– Prilikom prijave bilo kakvih vrsta nepravilnosti potrebno je dostaviti i odgovarajuće dokaze, jer se sve primjedbe razmatraju veoma ozbiljno i sankcionišu svi službenici za koje se utvrdi da su u svom radu načinili bilo kakve nedozvoljene radnje. Zbog toga je veoma važna saradnja UIO sa građanima i poslovnim zajednicima, kako bi što efikasnije spriječili koruptivna ponašanja, zaključila je Stojanovićeva.
Primjedbe na rad zaposlenih u UIO mogu podnijeti putem brojeva telefona i mejl adrese koji se mogu naći na zvaničnoj stranici ove uprave a uz prijave bi trebalo dostaviti i dokaze o koruptivnom ponasanju.
Iz UIO su podsjetili da građani mogu anonimno da prijave koruptivna ponašanja službenika ove uprave na zaštićeni broj telefona 0800-20-607, gdje službenici koji primaju poziv prijave na korupciju ne mogu da vide broj sa koga je poziv upućen.
(TV K3)