U Srbiji samo 18,4 odsto žena koristi modernu i efikasnu kontracepciju, a 40 odsto njih se oslanja na prekinut snošaj i brojanje plodnih dana. Po tome smo, prema podacima Ujedinjenih nacija, svrstani među zemlje s velikim brojem neželjenih trudnoća i abortusa, naročito kod maloletnica, što je upozorenje da ne postoje sistemske mere edukacije stanovništva.
A statistika izgleda ovako – svaka četvrta devojčica u Srbiji u seksualne odnose stupa pre 16. godine, a 3.000 tinejdžerki godišnje abortira.
Za razliku od nas, u Evropi se samo tri odsto žena od neželjene trudnoće štiti prekidom snošaja ili računanjem plodnih dana, a čak 65 odsto njih koriste savremenu kontracepciju
O ukupnom broju abortusa na godišnjem nivou nemamo precizne podatke – zvanična statistika kaže jedno, a nezvanična nešto drugo. Kako privatne klinike ne prijavljuju sve intervencije koje su kod njih urađene, godinama se o broju prekinutih trudnoća samo nagađa i licitira s brojkama.
Nedavno istraživanje o seksualnom ponašanju devojaka u Srbiji, sprovedeno putem interneta, pokazalo je da najviše njih – čak 28,5 odsto, postaju seksualno aktivne sa 16 i manje godina.
„Mada sve više mladih u Srbiji sledi savremene tendencije u seksualnom ponašanju, malo njih koristi efikasnu kontracepciju. Čak i kada na početku seksualne aktivnosti koriste kondom, najviše adolescenata nastavlja s tradicionalnim i nedovoljno efikasnim metodom prekinutog snošaja, što ih razlikuje od mladih iz zapadnoevropskih zemalja, koji se najčešće odlučuju za kontraceptivnu pilulu. Stid da nabave kontracepciju, strah od odlaska kod lekara i bojazan da će okolina saznati da su seksualno aktivni su, pored nedovoljnog znanja i predrasuda o kontracepciji, glavni razlozi takvog stanja“, stoji u Uredbi o nacionalnom programu očuvanja i unapređenja seksualnog i reproduktivnog zdravlja koju je usvojila Vlada Srbije s ciljem smanjenja broja neželjenih trudnoća i abortusa.
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o nacionalnom programu očuvanja i unapređenja seksualnog i reproduktivnog zdravlja čiji je cilj smanjenje broja neželjenih trudnoća i abortusa
Profesor dr Ana Mitrović Jovanović, načelnik Odeljenja dnevne bolnice u GAK-u „Narodni front“, kaže da, s obzirom na to da su mladi ljudi seksualno najaktivniji, a nisu baš najbolje edukovani, korišćenje savremene kontracepcije u ovoj dobnoj grupi treba da bude fokus rada svakog ginekologa koji želi da zaštiti mladost koja će tek u budućnosti poželeti da rađa.
– Pilula je jedan od najefikasnijih i najbezbednijih kontraceptivnih metoda, ali uz obavezno korišćenje kondoma radi zaštite od polno prenosivih bolesti – ističe prof. dr Ana Mitrović Jovanović.
KONTRACEPCIJA
Tradicionalne metode: Računanje plodnih dana, prekinut snošaj
Savremene metode
* Kombinovana hormonska kontracepcija – tablete, flasteri, vaginalni prsten i depo-injekcija
* Progestagenska hormonska kontracepcija – tablete, vaginalni prsten, depo-injekcija i implantati
* Intrauterina kontracepcija – u vidu intrauterinih uložaka s bakrom i intrauterinih sistema s levonorgestrelom
* Barijerna kontracepcija – muški i ženski kondomi, dijafragme, cervikalne kape, spermicidi, voljna sterilizacija žene i muškarca i hitna kontracepcija
BLIC