Konvencija u Pensivlaniji, jednoj od država koje će biti od presudnog značaja na izborima u novembru, okupiće više od 5.000 delegata i oko 50.000 gostiju.
Skup, međutim, ne počinje onako kako su se organizatori nadali.
Naime, u petak je Vikiliks objavio oko 30.000 imejl poruka koje su navodno ruski hakeri ukrali sa servera Nacionalnog komiteta Demokratske stranke.
Te poruke svjedoče o prilično pristrasnosti stranačkog rukovodstva na štetu senatora Bernija Sandersa, a u korist Hilari Klinton.
Epilog skandala ili početak epiloga je ostavka predsjednice Demokratskog nacionalnog komiteta (DNK) Debi Vaserman Šulc koja će, kako je i sama najavila, funkciju napustiti odmah poslije konvencije, prenio je Glas Amerike.
Menadžer kampanje Hilari Klinton Robi Muk zapitao je kako je moguće da su u skandal sa mejlovima umiješani “ruski državni akteri” koji su ih objavili dan uoči skupa Demokratske stranke da bi pomogli predsjedničkom kandidatu republikanaca, Donaldu Trampu.
Dokaza za to nema, mada mediji spekulišu o tome.
Kampanja Donalda Trampa okarakterisala je Mukove primedbe kao “šalu”.
U sjenci skandala ostala je objava imena kandidata za potpredsjednika, senatora iz Virdžinije Tima Kejna.
“Tim Kejn je sve ono što Donald Tramp i Majk Pens nisu”, kazala je Hilari Klinton, upoređujući dva glasačka listića koji će biti pred biračima za manje od tri mjeseca.
“Hilari Klinton ne vrijeđa ljude, sluša ih. Ne napada saveznike, njih poštuje”, rekao je Kejn.
Tokom prvog zajedničkog intervjua na nacionalnoj televiziji, Hilari Klinton je upitana da prokomentariše to što je Tramp optužuju da je korumpirana i nepoštena, odgovorila: “Ne zovem ga nikakvim imenima. Neću biti dio tog festivala uvreda u kome Tramp uživa. On slobodno može da priča šta hoće, i koristi sve svoje vrijeme na televiziji da to radi”.
RTRS