Čuveni divlji konji, koji slobodno galopiraju po vrletima Cincara, nadomak Kupresa i Livna, ustvari – nisu divlji. To su, izvorno, pitomi konji ili potomci seoskih konja, koje su ljudi, prije više od pola vijeka, kad su stigli traktori – odbacili i pustili u šumu.
Drugi put ljudi su izdali ove konje prošle godine, kad je opština Livno povukla odluku o njihovoj zaštiti, je im je to preskupo.
Ekolozi i ljubitelji životinja prebrojavaju ih svako pola godine, pa se vjeruje da krdo kupreško-livanjskih divljih konja ima 286 odraslih ljepotana i 48 ždrijebadi.
Oni žive “u svom svijetu” u udaljenim brdima i na proplancima, a najviše ih je na visoravni Krug. Bježe od ljudi, od kojih im prijeti najveća opasnost, ali od kojih, za najveće zime ili suše, ipak “traže” pomoć. Na drum Livno – Kupres zimi silaze da pokupe so, koju zimske službe bacaju na kolovoz, a ljeti, kad presuše lokve u planini, tragaju za vodom. Tako ugrožavaju saobraćaj, izazivajući saobraćajne nesreće, ali i sami sebe jer izlaze na metu krivolovcima.
Izviđači i ekolozi-volonteri dolazili su čak iz Belgije da pomognu posljednjem krdu divljih konja u Evropi.
Kada su postali turistička atrakcija za strance, opština Livno je ove konje 2009. stavila pod zaštitu. Ipak. lani su livanjski odbornici tu odluku povukli, jer su, zbog učestalih saobrćajnih nesreća vozači tražili sve veće sume od opštine, na ime naknade za štetu koju su nanijeli divlji konji.
Ipak, mnogi vjeruju da ovi ljepotani ne mogu ljudima nanijeti nikakvo zlo. Nije rijetkost da putnici parkiraju automobile na planinskom prevoju i pješice krenu kroz šumu u nadi da će sresti divlje konje… Oni koji su u tome uspjeli tvrde da je doživljaj nevjerovatan.
Srpskainfo