U Republici Srpskoj intenzivno se radi na razvijanju projekata zelene energije i u planu su ozbiljne investicije. Poručeno je ovo sa konferencije “Klimatska tranzicija i promjene globalnog ekonomskog modela”, koja je održana u Banjaluci.
Republika Srpska kao članica Sekreterijata Energetske zajednice mora se prilagoditi određenim evropskim standardima o klimatskim promjenama. To se posebno odnosi na sektor privrede, jer bi oni preduzetnici koji se ne prilagode promjenama mogli imati ozbiljne problem u poslovanju.
Klimatske promjene posljedica su ljudskog djelovanja i nastojanja da se ubrzanim tehnološkim razvojem priroda potčini potrebama čovjeka. Pred BiH je težak period, jer bi EU trebalo da počne sa primjenom modaliteta prekograničnog usklađivanja ugljenika od 1. januara 2026. godine.
Svjedoci smo da klimatske promjene stvaraju ozbiljne problem, a da je saniranje posljedica skupo. Zato Republika Srpska ima za cilj investiranje u projekte zelene energije.
Siromašne zemlje, poput BiH teško da se mogu same izboriti sa ovim izazovima. Zato nadležni očekuju pomoć evropskih institucija. Kako kažu, razvijene zemlje su te koje su koristile prirodna dobra kako bi imale visoku stopu razvoja.
TV K3