Povodom predstojećih obilježavanja egzodusa Srba iz zapadne Slavonije 1995. godine i stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, danas će u Banjaluci biti održana konferencija za novinare, saopšteno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.
Ovi istorijski događaji obilježavaju se na najvišem republičkom nivou u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, navodi se u saopštenju.
Na konferenciji za novinare, koja će biti održana u 11.00 časova u pres-centru Vlade Republike Srpske, govoriće vršilac dužnosti pomoćnika ministra rada i boračko-invalidske zaštite Radomir Graonić.
U akciji hrvatskih oružanih snaga “Bljesak” na zapadnu Slavoniju, koja je bila pod zaštitom UN, ubijeno je ili se vodi kao nestalo 283 Srba od kojih je 55 žena i 11 djece, dok je srpski narod protjeran iz tog dijela Hrvatske.
Hrvatske vojne i policijske snage su 1. i 2. maja 1995. godine izvršile agresiju na zapadnu Slavoniju, koja je tada bila zona pod zaštitom UN – takozvani sektor “Zapad” i bila je u sastavu Republike Srpske Krajine.
Područje na kome je u to vrijeme živjelo oko 15.000 Srba, od kojih su 4.000 bili vojnici, napalo je, prema hrvatskim podacima, oko 16.000 pripadnika hrvatske vojske i policije, a prethodno su obavijestili pripadnike UN, koji su pobjegli prije akcije. Srpsko stanovništvo zatečeno je na spavanju.
Srbi zapadne Slavonije tada su krenuli u egzodus spasavajući živote, a na putu prema “mostu spasa” preko rijeke Save, koji vodi u Republiku Srpsku, kolone srpskih izbjeglica sustizale su avionske bombe, maljutke iz helikoptera, topovske granate i snajperski meci.
Zločin paravojnih muslimanskih naoružanih formacija nad pripadnicima JNA 2. i 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici, jedan je od prvih i najkrvavijih zločina nad Srbima u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu.
U napadu pripadnika Zelenih beretki, Patriotske lige, MUP-a i Teritorijalne odbrane 2. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu život su izgubila 42 vojnika JNA, od kojih su 32 bili Srbi, šestorica Hrvati, dvojica Bošnjaci i dvojica Albanci.
Tom prilikom zarobljeno je 207 pripadnika JNA, 71 je ranjen, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijena.
Zločin u Dorovoljačkoj još nema sudski epilog.
SRNA